TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 27.08.2013 Salı 16:29:00

ŞOK! Ziraat Mühendisine Darp

ŞOK! Ziraat Mühendisine Darp

İstanbul Tarım İl Müdürlüğü'nde mühendis olarak çalışan Emel Çiftçi (37), eksikleri bulunduğu için dosyasını onaylamadığı ithalatçı iş adamı tarafından darp edildi.

Darp sırasında dudağı patlayan, kolunda morluklar oluşan ve 10 gün iş göremez raporu alan Emel Çiftçi, konuyu yargıya taşıdı. Çiftçiyi darp edip boğazına sarılarak boğmaya çalıştığı öne sürülen M. P., savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Çiftçi'nin müracaatı üzerine M. P. hakkında tedbir ve uzaklaştırma kararı verildi.

Kadın memura yönelik şiddet , 23 Ağustos'da meydana geldi. Kadıköy'deki Tarım İl Müdürlüğü binasında çalışan Emel Çiftçi, dosyasında eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle M. P. isimli ithalatçıyı geri çevirdi. İstenilen evrakı faks çektirip işini bu şekilde hallettirmek isteyen M. P., iddialara göre, bu çözümü reddedilince çılgına döndü. Kadın memurlar ve bir memurun çocuğu olduğu ortamda, Mühendis Emel Çiftçi'ye saldırdı. M. P., darp ettiği Çiftçi'nin boğazına sarıldı. Nefessiz kalıp baygınlık geçiren Çiftçi, erkek görevliler tarafından M. P.'nin elinden güçlükle alındı.

Devam etmekte olan dosyayla ilgili evrak eksikliği olduğunu ve bu durumun ilgili şahsın kendisine ve gümrükçü firmaya bildirildiğini belirten Çiftçi yaşadıklarını şu sözlerle aktardı: "Evrakın ne kadar sürede biteceğini sordu. Biz de evrakının resmi olarak işlemlerinin devam ettiğini, sade evrakın aslı getirdiği takdirde işleminin yapılacağını söyledik. Biz bunu der demez odanın kapısını kapattı, benim üzerime doğru yürüdü 'Ne yaptığını zannediyorsun?' diye. Kolum büküldü, çeneme darbe aldım. Burnuma ve ağzıma vurdu. Dudağım patladı. Ağzımın içine kan gelmeye başladı. Kollarıma vurmaya başladı. Sağ kolumu bükerek boğazımı sıkmaya başladı. Daha önce de görev başındaki memur arkadaşlarımıza saldırı olmuştu fakat hiçbir zaman bu olay, öldürmeye direkt kasıt şeklinde gerçekleşmemişti. Kamu mensuplarının bu şekilde darp edilmesi hepimiz için çok acı bir şe. Daha önce de bu tür olaylarla karşılaştık ama bu kadar şiddette bir olay benim bildiğim kadarıyla olmadı. Eğer o gün odada tek başıma olsaydım veya zamanında müdahale edilmemiş olsaydı ben şuan ölmüş olacaktım."

Şahıs hakkında şikayetçi olup olayı yargıya intikal ettiren Çitfçi, yaşadıkları karşısında çok üzgün olduğunu söyledi. M.P. hakkında tedbir ve uzaklaştırma kararı alındığı öğrenildi.

ZTO İstanbul Şube Olayı Kınadıklarını Belirten Basın Açıklaması Yaptı

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Ahmet Atalık, "Geçtiğimiz günlerde meslektaşımız Emel Çiftçi'ye görevi başında yapılan saldırıyı kınıyoruz. Olayın takipçisi olacağız" dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi üyesi bir grup, İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde çalışan Emel Çiftçi'nin görevi başında, gıda ithalatçısı bir firma sahibinin şiddetine maruz kaldığı gerekçesiyle müdürlük önünde basın açıklaması yaptı. 

Atalık, meslektaşlarının sadece görevini doğru şekilde yerine getirmeye çalıştığını vurgulayarak, "Geçtiğimiz günlerde meslektaşımız Emel Çiftçi'ye görevi başında yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bunu camiamıza yönelik bir saldırı kabul ediyoruz. Olayın takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.


Etiketler ,

DİĞER HABERLER