TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 05.10.2012 Cuma 00:35:00

Süt Proteinine Alerjiniz Varsa Bu Haber Size Göre

Süt Proteinine Alerjiniz Varsa Bu Haber Size Göre

Bilim adamları, inek sütü proteinine alerjisi olanlar için dünyada ilk kez "hipoalerjenik süt" üreten bir buzağının doğumunu gerçekleştirdi.

"New Scientist" dergisinde yer alan habere göre, Yeni Zelanda'nın Hamilton kentindeki AgResearch araştırma kuruluşundan Stefan Wagner ve çalışma ekibi, alerjiye neden olan proteinin genetik kodlarını tanımladıktan sonra, BLG'nin hücre çekirdeğine enjekte edildiğinde üremesini engelleyen karışık bir genetik yapı geliştirdi.

Geliştirdikleri bu genetik yapıyı, başka bir ineğin döllenmiş ve aşılanmış yumurta hücresine naklettiklerini belirten Wagner, bu inekten hipoalerjenik süt üretebilecek dişi bir buzağı elde ettiklerini söyledi.

Wagner, dişi buzağının kuyruğunun olmadığını, sütünün içinde BLG olup olmadığını tespit etmek için hormon vererek ineğin sağım döneminin erken gelmesini sağladıklarını bildirdi.

Sütün diğer protein değerlerinin normalin üstünde olduğunu söyleyen Wagner, bu durumun peynir yapımında faydalı olabileceğini, yapılan düzenlemeler gereği sütün tadının henüz test edilmediğini belirtti.

DİĞER HABERLER