TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 26.07.2014 Cumartesi 17:45:00

Sütaş Eyleminde Son Durum

Sütaş Eyleminde Son Durum

Tekgıda-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan Sütaş işçileri, 21 Temmuz günü Sütaş Genel Müdürlüğü önünde toplandı.

Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkan Danışmanı Suat Karlıkaya, Sütaş Genel Müdürlüğü önünde Sütaş işverenlerini son kez uyarmak için toplandıklarını belirterek, “Mücadele özellikle metropoller ve tüm yurt sathına yayılacaktır. Bu saatten sonra olabilecek gelişmelerde bizim hiçbir sorumluluğumuz ve dahilimiz yoktur” dedi.

Tekgıda-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan Sütaş işçileri, Sütaş Genel Müdürlüğü önünde toplandı. Grup adına açıklamayı okuyan Karlıkaya, Sütaş Genel Müdürlüğü önünde Sütaş işverenlerini son kez uyarmak için toplandıklarını belirtti. Karlıkaya, Sütaş işçilerinin 98 gündür ekmek mücadelesi verdiğini söyledi.

Bugüne kadar toplam 41 işçinin işten atıldığını vurgulayan Karlıkaya, “Bu ekmek mücalesinde işçi kardeşlerimiz dönmeyi asla düşünmediler ve düşünmüyorlarda. Onlar sendikaları Tekgıda-iş ile bu mücadeleyi tekrar işbaşı yapana kadar sürdürecekler. Halkımızı buradan bir kez daha atılan işçiler tekrar işbaşı yaptırılan kadar Sütaş ürünlerini almamaya davet ediyoruz. Alınmayan her bir Sütaş ürünü bu mücadeleye bir katkıdır” dedi.

“ELİMİZDEKİ BİLGİLERİ HALKIMIZLA PAYLAŞACAĞIZ”

Mücadelelerini özellikle metropollerde ve tüm yurt sathına yayacaklarını belirten Karlıkaya, "Bu saatten sonra olabilecek gelişmelerde bizim hiçbir sorumluluğumuz ve dahilimiz yoktur. Biz 98 gündür sabırla bu işverenlerimizin yanlıştan dönmesini bekledik ama artık anladık ki Sütaş patronları sendikalaşmaya karşı tutumlarında geri adım atmayacaklar. Artık Sütaş ürünlerinin üretimiyle ilgilide sorgulama vakti geldiğine inanıyoruz. Bundan sonra sadece Çalışma Bakanlığını değil Sağlık Bakanlığı’nı da göreve çağıracağız. Elimizdeki bilgileri artık halkımızla paylaşacağız. Biz biliyoruz ki sendikalaşmaya karşı duruş sadece ucuz işçi maaliyeti, ağır çalıştırma şartları değil sendikalı iş yerindeki denetimli üretim şartlarıda vardır” diye konuştu.
Açıklamanın ardından gruptan bazı kişiler ellerindeki zincirleri Sütaş Genel Müdürlük binasına bırakmak istedi. Polisin izin vermemesi üzerine gruptakiler, zincirleri binanın girişine bıraktı. Bazı siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de destek verdiği eylem, grubun dağılmasının ardından sona erdi.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER