TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 06.05.2019 Pazartesi 07:42:52

Tarım ve Orman Bakanlığı 5 Bin Memur Alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı 5 Bin Memur Alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı 5 bin memur alımında sözlü mülakat uygulaması ile ilgili Orhan Sarıbal 'dan kritik soru önergesi.

Tarım  ve Orman Bakanlığı kamu personeli alımı için 2 yıla yakındır atama bekleyen adayların bu belirsiz bekleyişi hala devam ediyor. 2018 yılını boş geçen Bakanlık, 2019 yılında 5 bin personel alımı yapacak. Geçtiğimiz gün bir açıklama yapan Bakan, 5 bin kamu personeli alımı yapılacağını söylemişti.

Konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde;

"Genel Müdürlüğümüz personel ihtiyaçlarını gidermek amacıyla Sayın Bakanımızın kamuoyu ile paylaştığı, 5.000 personel alımı için çalışmalara devam edilmektedir. Buna göre;

1.200 Mühendis
2.700 Orman Muhafaza Memuru
800 Memur
300 Şoför alımı sürecine açıktan atama izninin yayınlanması ile başlanacaktır.

Orman Mühendisi, Orman Muhafaza Memuru alımları yürürlükteki mevzuata uygun olarak 2018 yılı KPSS puanları ile sözlü ve uygulamalı sınav sonucunda başarılı olanlardan, memur ve Şoför alımları ise 2018 yılı KPSS puanlarına göre ÖSYM tarafından yerleştirilecektir.

Söz konusu personel alımlarının 2019 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Bundan sonraki süreci Genel Müdürlüğümüzün web ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz."

SORU ÖNERGESİ

CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, Tarım Bakanı Pakdemirli 'nin yanıtlaması üzerine bir soru önergesi verdi. Sarıbal verdiği önergede sözlü mülakat uygulamasını eleştirdi ve bu yönde soruyu yönlendirdi. İşte o soru önergesi >>

1- Tarım ve Orman Bakanlığına alınacak 5 bin kişinin KPSS puanına göre işe yerleştirileceği açıklanmasına rağmen sözlü sınav uygulamasının getirilmesinin gerekçesi nedir?

2- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin televizyonda "Kimse kapımıza tayin, terfi torpil istemek için gelmesin" açıklamasına rağmen Orman Genel Müdürlüğü hangi gerekçe ile personel alımmlarının mülakatlarla yapılacağına karar vermiştir?

3- Mülakatla personel alımı olması "torpil" iddialarını da gündeme getirmektedir. Nitekim Bakan Pakdemirli'nin "kimse kapıma torpil için gelmesin" demesi de bu iddiaları gücendirmektedir. Torpille eleman aliminin önüne geçmek ve liyakate esas personel alimini gerçekleştirmek için mülakat uygulamasını kaldırmayı düşünüyor musunuz?

4- Öte yandan, Bakanlığa bağlı kuramlara personel alımlarında kadınlara karşı ayrımcılık yapıldığı ve kadın personel adaylarının mülakatlarda elendiğine ilişkin çok sayıda şikayet hem medyada yer almıştır. Bu İddialar araştırılmış mıdır? Kadınlara karşı ayrımcılık yapıldığı iddiaları doğru mudur?

5- Uzun yıllardır atama bekleyen ve her seçim öncesi atanacaklarına dair sözler verilen Ziraat Mühendisleri, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri ve Veteriner Hekim ile teknik personel alımları için de kadro tahsis etmeyi düşünüyor musunuz?

DİĞER HABERLER