TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 21.01.2019 Pazartesi 19:47:53

Tarımda 30 kat verim mümkün

Tarımda 30 kat verim mümkün

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisi Mert Kalaycı, topraksız tarım teknolojisini bir basamak yukarıya taşıyarak led aydınlatmalar ile 30 kat daha verimli hale getirdi. Küresel ısınmaya bağlı su ve gıda sıkıntısının önüne geçebilecek bu yöntem ile bitkiler en yüksek verimin sağlandığı ışık özellikleriyle kesintisiz fotosentez yapıyor.

İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar yönetiminde, İEÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisi Mert Kalaycı’nın girişimleriyle hazırlanan “Smart Garden” adlı çalışmada, domatesten salatalığa, çilekten safrana dek çok farklı sebzeler, endüstri bitkileri, meyveler yetiştiriliyor. Çalışma kapsamında İEÜ İzmir Bilimpark ve ODTÜ Teknokent’te “UpTechlabs” ARGE Şirketi kurulmuş, TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında 150 bin TL hibe almıştı. TÜBİTAK’ın Genç Girişimci Desteğini’de alan Kalaycı, projenin aydınlatma sistemi, iklimlendirme kontrolü, topraksız tarım ve Endüstri 4.0'ın yeniliklerinin birleşimi olduğunu belirterek, “Topraksız tarımda, LED ile beraber daha az enerji harcanarak bitkiye fotosentez adına gerekli olan ışık dalga boylarını istediğimiz boyutta verebiliyoruz. Bir bitki normal bir yerde 8 ya da 10 saat güneşlenme zamanına sahipken biz bunu LED ile istediğimiz kadar artırabiliyoruz. Böylelikle bitkinin çok daha hızlı bir şekilde büyümesinin önü açılıyor.  Aynı zamanda yaz ve kış aylarında aynı miktarda ürün elde edilebiliyor. Sistem, üzerindeki çeşitli sensörler, ekipmanlar ve geliştirilen yazılım sayesinde otomatik çalışıyor. Aynı zamanda akıllı telefon yardımıyla uzaktan kontrol ve takip edilebiliyoruz.” dedi.

İlk talep Azerbaycan’dan

Kalaycı, Smart Garden hakkında şu bilgileri verdi: “Dünyada yaklaşık 7,5 miyar insan bulunuyor. Son 100 yılda, nüfus yaklaşık 4 kat artış gösterdi. 2050 yılında global büyüklükte su ve gıda krizi bekleniyor. Geliştirilen LED aydınlatma sistemi ile normale oranla 2,5 kat daha hızlı büyüme, aeroponik sistem ile yüzde 95'e varan daha az su kullanımı, modüler sistem sayesinde birim alanda 30 kat daha çok ürün elde ediliyor. Smart Garden için Azerbaycan’dan talep geldi. İzmir, Ankara ve İstanbul’dan da şirketlerle proje çalışmalarımız devam ediyor.”


 

DİĞER HABERLER