TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 21.11.2012 Çarşamba 22:29:00

Toz Yumurta Tamam Toz Zeytinyağı Yolda

Toz Yumurta Tamam Toz Zeytinyağı Yolda

Yumurta tozunun kullanılmasıyla hazırlanan kek ve omletler tadım panellerinde oldukça yüksek puanlar alıyor.

Yumurta tozunun kullanılmasıyla hazırlanan kek ve omletler tadım panellerinde oldukça yüksek puanlar alıyor.

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü İnovasyon Haftası’na toz Yumurta Projesi'yle katılıyor. Katılımcıların projelerini tanıtacağı İnovasyon Haftası 6-7-8 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleşecek. Fakültede ayrıca toz zeytinyağı projesiyle de yeni gelişmeler sağlamaya çalışılıyor.

Raf ömrü arttı

Mutfaklarımızın vazgeçilmez besinlerinden yumurtanın değişen formu sayesinde raf ömrü uzadı. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen Ertekin konuyla ilgili; “Ülkemizde yumurta tozu sanayi düzeyinde tanınmakla birlikte kullanımı sınırlı düzeyde kalmakta, yumurta tozu ihtiyacı ithal edilen ürünlerle karşılanmakta. Amacımız bu proje ile yumurtanın nasıl toz forma dönüşeceğini ortaya koymakla birlikte mikroenkapsüle edilerek yumurtanın raf ömrünü artırmak” dedi. Prof. Dr. Ertekin çalışmayı, Dr. Melike Sakin Yılmazer ve Celal Bayar Üniversite işbirliğiyle, TÜBİTAK, TOVAG ve EBİLTEM desteğiyle geliştirdiğini dile getirdi.

Bu çalışmayla birlikte raf ömrü uzayan yumurtanın kullanım alanında herhangi bir kısıtlama söz konusu olmuyor. Yumurta tozunun kullanılmasıyla hazırlanan kek ve omletler tadım panellerinde oldukça yüksek puanlar alıyor. Bu proje 6-7-8 Aralık tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezinde sunulacak.

Prof. Dr. Ertekin, Prof. Dr. Semih Ötleş ile birlikte zeytinyağının tozlaştırma projesi üzerinde çalışmaların sürdüğünü bildirdi ve ekledi: “Püskürtmeli kurutma yöntemiyle toz haline getirilecek zeytinyağı projesinin önümüzdeki yıl tamamlanmasını hedefliyoruz.”

Bu proje de Toz Zeytinyağı Projesi gibi TUBİTAK-TOGAV destekli.


Editör;

Ümit ÖZTEK
Gıda Mühendisi

DİĞER HABERLER