TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 10.10.2014 Cuma 11:34:00

Tübitak Eledi Ama O Dünya Birincisi

Tübitak Eledi Ama O Dünya Birincisi

Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem" adlı projesiyle TÜBİTAK yarışmasına katılan İlayda Şamilgil adındaki öğrencinin projesi beğenilmemişti. Fakat Şamilgil, "First Step To Nobel Prize In Physics" yarışmasında, fen bilimleri alanında büyük bir başarıya imza atarak...

"Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem" adlı projesiyle TÜBİTAK yarışmasına katılan İlayda Şamilgil adındaki öğrencinin projesi beğenilmemişti. Fakat Şamilgil, "First Step To Nobel Prize In Physics" yarışmasında, fen bilimleri alanında büyük bir başarıya imza atarak, 70'e yakın ülkeden 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu.

Polonya'da 22.si düzenlenen yarışmaya, "Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem" adlı projesi ile katıldı. Şamilgil, fizik alanında dünyanın en prestijli fizik proje yarışması olarak kabul edilen yarışmadan tam puan alarak birinciliğe hak kazandı.

Şamilgil, projesi hakkında açıklamalarda bulunarak, projede suyun manyetik özelliğinden yararlandığını anlattı. Ayrıca suyun içine bir mıknatıs yerleştiğinde, suyun üzerinde gözle görülemeyecek deformasyonlar oluşturduğunu belirten Şamilgil, buluşunun tarım ve gıda endüstrisinde rahatlıkla kullanılabileceğini belirterek, buluşu sayesinde günlük hayatta tükettiğimiz süt, meyve suyu ve benzeri sıvıların içindeki su miktarının kolayca tespit edilerek, kalite-fiyat dengesinin kurulmasına yardımcı olacağını da ifade etti.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER