TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 08.06.2019 Cumartesi 13:30:40

Türes'e göre online yemek sektörü

Türes'e göre online yemek sektörü

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, online yemek siparişlerinde işletmelere uygulanan yüksek komisyon oranlarından yeme-içme sektörünün şikayetçi olduğunu dile getirdi.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, Online yemek siparişi sektöründen kaynaklanan ve restoranlara büyük yükler getiren yüksek komisyon oranlarının önüne geçmek için TÜRES üyeleri ve sektörden gelen yoğun talep üzerine dernek olarak çalışma başlattıklarını belirtti.

Bingöl yaptığı açıklamada: “Yüksek komisyon oranları nedeniyle restoranlarımız ve lokantalarımız zor günlerden geçiyor. Günümüzde önemli bir ticari hacme ulaşan online yemek sipariş sistemi, sektörümüze büyük katkılar sağlasa da son zamanlarda işletmelerden aldığı yüksek komisyon oranları ile büyük sorunları da beraberinde getiriyor. Ayrıca yüksek komisyon oranlarının yanında farklı başlıklarda birçok ödeme de alınıyor. Bu sistem, aracı şirketin restorancıdan daha çok kazandığı bir sisteme dönüştü ” dedi. 

Oluşan ticari baskı nedeniyle yerli firmaların ekonomik sorunlar yaşadığını söyleyen Bingöl, uluslararası firmaların restoranlara uyguladıkları yüksek komisyon oranlarını makul bir seviyeye çekebilirsek hem Türk ekonomisine hem de restoranların markalaşmasına katkı sağlayacaklarını belirtti. Bu anlamda yeme içme sektörünün son dönemdeki en büyük sorunlarından biri haline gelen online sipariş konusunun çözümü adına çok yakında faaliyete geçmeye hazırlanan yerli ve milli bir uygulama olan yemekgelir.com’u TÜRES olarak desteklediklerini ifade etti.

TÜRES üyesi olan Royal Şirketler Grubu’nun start-up projesi yemekgelir.com’un sektöre girmesini önemsediklerini belirten Bingöl, “Türkiye’nin Online Yemek Sipariş Platformu” olarak yakında faaliyete geçmeye hazırlanan yemekgelir.com’un tekelleşmenin önünü geçmek için önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Yemekgelir.com uyguladığı düşük komisyon oranları ile hem restoranları rahatlatacak hem de tüketiciye daha kaliteli hizmet vermenin önünü açacak. Yemekgelir.com’u sektörün gelişimi için destekliyoruz ve bundan sonra da yakından takip edeceğiz” dedi.


 

DİĞER HABERLER