TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 17.04.2015 Cuma 11:16:00

Türk Fırıncılar Dünya Finalinde!

Türk Fırıncılar Dünya Finalinde!

Türkiye, fırıncılık sektörünün dünyadaki en prestijli yarışması olan Fırıncılık Dünya Şampiyonası’nın 10 Nisan’da ilk kez İstanbul’da başlayan ön elemeleri olan ‘Louis Lesaffre Cup’ın Afrika–Akdeniz Bölgesi seçmelerinin…

Fırıncılık Dünya Şampiyonası’nın 10 Nisan’da İstanbul’da başlayan ön elemeleri olan ‘Louis Lesaffre Cup’ın Afrika–Akdeniz Bölgesi seçmeleri tamamlandı. Baget, dünya ekmeği, Viennese hamur işleri, Artistik parça ve ‘Umut Vaat Eden Genç Fırıncılar’ kategorilerinde yarışan Türkiye Fırıncılar Milli Takımı, Afrika–Akdeniz Bölgesi’nde Mauritius ülkesiyle birlikte 2016’da yapılacak Dünya Kupası Finali’ne katılmaya hak kazanan 2 ülkeden biri oldu.

160 yıllık geçmişi ile, maya sektöründe dünya lider şirketi olan Lesaffre’nin organizasyonu ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu desteği ile İstanbul’da Lesaffre Ortadoğu ve Orta Asya Bölge Müdürlüğü bünyesinde, Ümraniye’deki Baking Center’da başlayan yarışma süresince Baget ve dünya ekmeği, Viennese hamur işleri, Artistik parça ve ‘Umut Vaat Eden Genç Fırıncılar’ kategorilerinde yarışan Türkiye Fırıncılar Milli Takımı, bölgesindeki Mauritius ülkesiyle birlikte 2016’da yapılacak Dünya Kupası Finali’ne katılmaya hak kazandı. Böylece Dünya Kupası’nda yarışacak 12 ülkeden biri Türkiye oldu.

En yetenekli Türk fırıncılar Paris’e gidecek

Organizasyon boyunca toplamda 30 ülkenin mücadele ettiği Europain Show Paris’e gidecek Türkiye Fırıncılar Milli Takımı, finalde Türkiye’yi temsil edecek olmanın gururunu yaşayacak.

Ülke temsilcileri, Lesaffre, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ve üst düzey yetkililerin katıldığı ödül töreninde konuşan Lesaffre Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Lesaffre, “Louis Lesaffre Cup’ın Afrika–Akdeniz Bölgesi’nde yarışan Türkiye, Cezayir, Fas, Fildişi Sahilleri ve Mauritius takımları 10 Nisan’dan bu yana eğlenceli ve başarılı bir rekabete imza attılar. Ağustos 2014’te Türkiye’de başlayan başvuru, ön eleme, milli takımı oluşturma ve bunu izleyen eğitim maratonumuz ise bugün bir zaferle sonuçlandı. Dünya fırıncılığına hizmet etmek, kaliteli ve nitelikli fırıncıların mesleğe kazandırılmasını sağlamak hedefiyle 160 yıldır faaliyet gösteren bir grup olarak, kazanan takımları tebrik ediyorum. Bu amaçla çalışmalarımız durmaksızın devam edecektir” dedi.

Lesaffre: İstanbul’un ilk kez ev sahibi olması gurur verici


Yarışma süresince rekabet eden ülkelerin standlarında ürünleri sergileyerek katılımcılara görsel bir şölen yaşattığı ödül törenini değerlendiren Lesaffre MECA (Ortadoğu ve Orta Asya Bölgesi) Müdürü Jose J. Berruga ise, “160 yılı aşkın tecrübesiyle fırıncılara hizmet eden ve ekmek üretimlerine yardımcı olan Lesaffre olarak Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu pazarda büyümek ve genç yetenekleri fırıncılık mesleği konusunda teşvik ederek gelişimlerini sağlamak, hedefimizin çok önemli bir parçası. Bu nedenle böyle anlamlı bir organizasyona ilk kez İstanbul’un ev sahipliği yapması, dünya üzerindeki 4 uluslarası seçmesinden birinin ilk kez Türkiye’de yapılıyor olması. bizler için ayrıca gurur verici” diye konuştu.

Türk fırıncılar 2008’de dünya sıralamasına girmişti
 
Özmaya sponsorluğunda yarışan Türkiye Fırıncılar Milli Takımı; 2008 yılındaki yarışmada, bölge 1’incisi, dünya 11’incisi olmuştu. 2011 yılında yarışan Milli Fırıncılar ise Fas’ta gerçekleşirilen uluslararası seçmelerde ülkemizi başarı ile temsil etti.


DİĞER HABERLER