TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 21.08.2017 Pazartesi 13:05:00

Uludağ Üniversitesi üretime başladı

Uludağ Üniversitesi üretime başladı

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından probiyotik yoğurt üretimine başlandı.

Uygulama ve Araştırma Çiftliğinde yetiştirilen sağlıklı hayvanlardan elde edilen sütleri bünyesindeki gıda işletmesinde doğal yöntemlerle işleyen Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakütesi, 200, 900 ve 2 bin gramlık ambalajlarda yararlı bakteriler içeren probiyotik yoğurt üreterek, üniversitenin Görükle Yerleşkesi'ndeki mağazalarda satışa sunuyor.

Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Çiftlik Gıda İşletmesi Sorumlusu Doç. Dr. Artun Yıbar, yaptığı açıklamada, fakülte çiftliğinde yetiştirilen sağlıklı ineklerin sütlerini, çiftlikten sofraya güvenli gıda kapsamında hijyenik şartlara uygun şekilde işleyerek tüketicilere sunduklarını belirtti.

Yıbar, her geçen yıl, işletmelerinde ürettikleri ürün miktar ve çeşitlerini arttırdıklarını, bu yıl da gelen talepler doğrultusunda haftada bir ton probiyotik yoğurt üretimine başladıklarını bildirdi.

Günlük yaşam içinde insanların maruz kaldıkları "stres, sinirsel yorgunluk, antibiyotik kullanımı, dengesiz ve yanlış beslenme, hastalık ve ameliyatlar" gibi durumların bağırsak florasını olumsuz yönde etkilediğini ve vücutta hastalık yapan birçok zararlı mikroorganizmanın hızla üremesine neden olduğunu aktaran Yıbar, bu gibi durumlara karşı probiyotik ürünlerin bir "yaşam mucizesi" olduğunu ifade etti.

DİĞER HABERLER