TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 27.11.2014 Perşembe 11:39:00

UNESCO'dan Lavaş Açıklaması!

UNESCO'dan Lavaş Açıklaması!

UNESCO, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan lavaş ekmeğini, Ermenistan'da geleneksel yiyecek olarak Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne aldı.

UNESCO, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan lavaş ekmeğini, Ermenistan'da geleneksel yiyecek olarak Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne aldı.

UNESCO'dan yapılan açıklamada, somut olmayan kültürel mirasın korunması amacıyla toplanan komitenin çalışmalarını tamamladığı duyuruldu. Açıklamada Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Brezilya, Bolivya, Burundi ve Bosna Hersek'e ait 8 varlığın listeye alındığı aktarıldı. Eklenen 8 varlık ile Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ndeki sayının 265'e çıktığı eklendi.

Listeye yeni eklenenler arasında en dikkat çeken ise Türk mutfağının geleneksel ürünü lavaş ekmeği oldu. Türkiye'yi UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı'nın temsil ettiği toplantıda lavaş ekmeğinin Ermeni mutfağının temel parçalarından biri olduğu vurgulandı.Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik daha önce yaptığı açıklamada lavaşın Türk mutfağının ürünü olarak UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine gireceği müjdesini vermişti. Çelik, Azerbaycan ile birlikte lavaş başta olmak üzere pek çok dosyayı UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine ortak dosya olarak vereceklerini duyurmuştu.

UNESCO'dan yapılan basın açıklamasında ise lavaş ekmeği için “Lavaş hazırlanışı, anlamı ve ekmeğin görünüşü itibariyle Ermenistan'da kültürün bir yansımasıdır.” ifadeleri kullanıldı. Lavaş ekmeğin geleneksel Ermeni mutfağının temel ürünlerinden biri olduğuna değinildi. Ayrıca ekmeğin hazırlanması özel bir çaba ve uzmanlık gerektirdiği, aile ve sosyal bağları güçlendirdiği kaydedildi.

Lavaşın hazırlanması için kadınların grup halinde çalıştıkları ve genellikle peynirli, sebzeli veya etli olarak servis edildiği de belirtilerek, lavaş ekmeğinin Ermeni düğünlerinde de ayrı bir yeri olduğuna değinilirken gelin ve damadın omuzuna konan ekmeğin bereket ve refahı temsil ettiğine dikkat çekildi.

Sonrasında ise, lavaş için 'Ermeni lavaş ekmeği' ibaresinin görüşmeler sonrası 'Ermenistan'da lavaş kavramı' olarak değiştirildiği öğrenildi.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER