TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 21.01.2019 Pazartesi 19:23:19

Yüzde 60 hibe desteği ile örnek tesis

Yüzde 60 hibe desteği ile örnek tesis

Kasaplık kuzu üretiminin yapıldığı Merasız Koyunculuk Tesisi’nde üretilen kuzuların ağırlığı 55 kiloya kadar varıyor.

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesindeki Erkmen Gölü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) yüzde 60 hibe desteğiyle kurulan tesiste, "Merasız Koyunculuk" projesiyle hayvanların canlı et ağırlığında ciddi artış sağlandı, kuzu ölüm oranı da yüzde 2'ye düştü.

Kooperatif Başkanı Ömer Gani Tek, 483 ortaklarıyla 50 yıldır 3 bin dekar arazide sulu tarımla uğraştıklarını, yönetim kurulunun kararı doğrultusunda küçükbaş hayvancılık sektörüne yöneldiklerini söyledi.

TKDK ile 2014 yılında "Merasız Koyunculuk" projesiyle yollarının kesiştiğini dile getiren Tek, şöyle devam etti:

"Projemiz kabul görünce aynı yıl başladığımız inşaatı 2015 yılında tamamladık. Makine ekipmanıyla beraber 1 milyon 855 bin liraya mal olan tesisimizin, yüzde 60'lık kısmını TKDK'den hibe olarak aldık. Bolvadin'de koyunculuk yok olma noktasına gelmişti. Biz de kooperatif olarak koyunculuğu tekrar canlandırmak ve ortaklarımıza sevdirmek amacıyla bu projeyi yaptık. Bu işi de merasız olarak başardık. 2015 yılında Balıkesir'den Merinos cinsi koyunları getirerek işe başladık. Yaklaşık 4 yıldır tesisimizde koyunlarımız mazgal üzerinde, tırnakları toprağa değmeden merasız şekilde... Hayvanlardan en yüksek et verimi ve kuzu doğum oranı artışını sağlamış durumdayız."

Tek, tesisin merasız koyunculukta Türkiye'ye örnek olabileceğini, elde ettikleri başarının ülke genelinde ilgi çekmeye başladığını dile getirdi.

Merasız koyunculuk sayesinde hayvanların kuzulama sayısı ve et verimindeki ciddi artışla ekonomiye katkı sağladığını belirten Tek, "Merasız koyunculuğun en büyük avantajı, hayvanlar dışarıya çıkmadığı için hastalıklara kapalı olmasıdır. Yine hayvanlarda en az yem oranıyla en yüksek verimin elde edilmesidir. Genellikle tesisimizde kasaplık kuzu yetiştiriyoruz. Kuzularımız 4 aylık sürede 50-55 kilograma geliyor. Bu şekilde üretimini sağladığımız kuzuları, hem et sektörüne hem de damızlık olarak üyelerimize ve bölgemizdeki üreticilere satışını yapıyoruz." dedi.


 

DİĞER HABERLER