TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 03.12.2014 Çarşamba 12:45:00

Zehirli Pirinç İddiaları!

Zehirli Pirinç İddiaları!

TÜBİTAK’ın Türkiye’nin en önemli pirinç merkezlerinden biri olan Gönen Ovası’nı besleyen Gönen Çayı’nın çevresinde faaliyetini sürdüren tesislerin zehirlediğini raporladı. Raporun üzerine,

TÜBİTAK’ın Türkiye’nin en önemli pirinç merkezlerinden biri olan Gönen Ovası’nı besleyen  Gönen Çayı’nın çevresinde faaliyetini sürdüren tesislerin zehirlediğini raporladı.Raporun üzerine, Gönen Sanayi Bölgesi’ndeki 60’a yakın tabakhane, süt tozu, biyoenerji üretim tesislerinden salınan atıklarla kirlenen çaydan numune alan köylüler, yaptırdıkları tahlillerle çayın ağır metal içerdiğini iddia ettiler.

Bir başka iddia ise, Milletvekili Ali Sarıbaş, köylülerin durumu 5 bin imza toplayarak yetkililere ilettiklerini fakat konuyla yakından ilgilenen bir yetkilinin olmadığı oldu.Olayın yankı uyandırmansın ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından tepkilere neden oldu. Bakan Eker söylentilerin pirinç piyasasından rant elde etmek için olduğunu aktarırken, Bakan Eroğlu da zehirli olduğu belirtilen nehir suyunun kullanılmadığı olarak açıkladı.

Bakan Eker analizlerin yapıldığını ve konuyla ilgili birçok söylentinin olduğu, tereyağında da margarini satmak için aynı yöntemin kullanıldığını ifade etti.

Bakan Eroğlu ise, pirinçlerin Ergene’den ve Gönen’den sulanmadığının altını çizerek sulamanın baraj ve göletlerden yapıldığını öne sürdü. Ayrıca Bakan Eroğlu, bu söylentilerin pirincin toplanmasına engel olmak ve dışarıdan ithal edilmesi için yapılabileceğine işaret ederek, yeni yapılan projelerin mevcut olduğunu ve çözüm bulmaya çalıştıklarını ekledi.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER