TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 15.11.2014 Cumartesi 10:43:00

Zeytin Ağaçlarından Ne İstiyorsunuz!

Zeytin Ağaçlarından Ne İstiyorsunuz!

Geçtiğimiz haftalarda Manisa’nın Soma ilçesinde 6 bin ağacın termik santral nedeniyle kesildiğini ve Danıştay kararıyla kesimden sonra dur emrinin verildiğini sizlerle paylaşmıştık. Konuyla ilgili açıklama Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'den gelmişti. Eker, Yırca'da zeytin ağacı kesen firmaya 511 bin TL para cezası kesildiğini bildirdi. Bir başka zeytin ağacı katliamı da...

Geçtiğimiz haftalarda Manisa’nın Soma ilçesinde 6 bin ağacın termik santral nedeniyle kesildiğini ve Danıştay kararıyla kesimden sonra dur emrinin verildiğini sizlerle paylaşmıştık. Konuyla ilgili açıklama Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'den gelmişti. Eker, Yırca'da zeytin ağacı kesen firmaya 511 bin TL para cezası kesildiğini bildirdi.

Bir başka zeytin ağacı katliamı da,  Bursa’nın Mudanya ilçesinde yaşandı. Bina inşaatı için 2 saat içerisinde tahmini olarak 100 ağaç dozerlerle söküldü. Açıklamarda bulunanan Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy, zeytinin merkezi Bursa’da zeytin alanı envanterinin bugüne kadar yapılmadığını, toplam zeytin alanı tespit edilmediği için nerede, ne kadar ağacın kesildiğini tam olarak bilemediklerini söyledi.Türkiye’nin zeytin ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Bursa’da, zeytin bahçeleri, konut inşaatları için iş makinaları ile yok ediliyor. Mudanya’nın Güzelyalı Mahallesi’nde yapılacak site için zeytin bahçelerinin kısa sürede sökülmesi, tepkiye neden olsa da elden birşey gelmiyor.

TMMOB’a bağlı Ziraat Odası Bursa Şube Başkanı Doç.Dr. Ertuğrul Aksoy, kentin tümü kapsayan bir zeytin alanı envanteri bulunmadığını söyledi. Bu çalışmanın yapılması için defalarca Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne başvurduklarını anlatan Aksoy, herhangi bir çalışma yapılmadığını, Büyükşehir Yasası ile birlikte bu çalışmanın Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde yapılması gerektiğini ve özellikle Orhangazi, Mudanya ve Gemlik gibi ilçelerde zeytin üretiminin merkezi konumunda olduğunu belirterek yapılması gereken bu çalışmalara destek vermek istediklerini açıkladı.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER