AMBALAJ

Yayın Tarihi: 27.12.2019 Cuma 12:46:04

Gıda ambalajına dikkat! Yeni dönem başlıyor

Gıda ambalajına dikkat! Yeni dönem başlıyor

Gıda ürünlerinin etiketleri, içeriği, reklamları ile toplu tüketim yerlerine ilişkin yeni bir döneme giriliyor. Artık gıda ambalajlarında ürünün içeriğine yönelik 11 bilgi zorunlu olacak.

Gıda ambalajlarında yeni döneme giriliyor. Ambalajlarbir çok değişikliğe gidiliyor ve en dikkat çeken değişiklik ise besin bildirimi. Uygulama kapsamında ürün içeriğindeki katkı maddeleri oranlarına göre trafik ışığı modellemesi ile renklendirilecek. Otel, restaurant, lokanta gibi toplu tüketim yerlerinde de bu detaylar menülerde belirtilecek. Ayrıca gıdalar üzerinden yapılan yanıltıcı reklamlara da ceza uygulanacak. Yeni dönemde bakanlığa ürün bazlı takip yetkisi de tanınacak.

Gıdada 11 bilgi zorunlu olacak
1 Ocak'ta yürürlüğe girecek düzenleme kapsamında gıda etiketlerinde ürünün çeşidine göre zorunlu olarak gıdanın adı, bileşenlerin listesi, alerjiye veya intoleransa neden olan belirli madde veya ürünler, belirli bileşenlerin veya bileşen gruplarının miktarı, gıdanın net miktarı, tavsiye edilen tüketim tarihi veya son tüketim tarihi, özel muhafaza veya kullanım koşulları, menşe ülke, kullanım bilgisi olmadığında gıdanın uygun şekilde tüketimi mümkün değilse, gıdanın kullanım talimatı, alkol içeren içeceklerde hacmen gerçek alkol derecesi bilgileri yer alacak.

Aynı tipte olan ürünlere yanlış özellikler yazılması ya da ikame ürünlere yanıltıcı içeriklerin koyulması da tamamen yasaklanacak.

3 renkli besin bildirimi
Düzenlemenin getirdiği en dikkat çeken yenilik ise besin bildirimi olacak. Hazır ambalajlı gıdalarda 100 gram veya 100 mililitre üzerinden yapılacak bildirimlerde enerji değeri ile birlikte besin ögelerinin (yağ, donmuş yağ, trans yağ, karbonhidrat, şeker, protein ve tuz) miktarının yer alması zorunlu olacak. Bunun için de trafik ışığı uygulaması devreye alınacak.

Katkı maddeleri miktarlarına göre ürünler sarı, kırmızı ve yeşil renkle etiketlenecek..

DİĞER HABERLER