AMBALAJ

Yayın Tarihi: 10.05.2017 Çarşamba 11:20:00

Ücretsiz olduğu devir kapanıyor

Ücretsiz olduğu devir kapanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa Birliği mevzuatıyla uyumlu bir şekilde alışveriş torbalarının aşırı tüketiminin 31 Aralık 2025 yılına kadar azaltılması yönünde çalışmalar yapıyor.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, naylon poşetlerin marketlerde 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ücretli hale gelmesindeki amacın aşırı tüketimin engellenmesi ve tüketicinin doğru kullanım konusunda bilinçlendirilmesi olduğunu belirterek, Bu olayın perakendeciler için bir gelir kapısına dönüşmemeli, 5 kuruşluk poşet, 50 kuruşa satılmamalıdır” dedi.

“Plastik poşet yasağı söz konusu değil”

Uygulamaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, plastik poşetlerin yasaklanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını yineledi.

“Plastik poşet konusu gündeme geldiği günden beri söylemlerimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından da teyit edilmiş oldu” diyen Eroğlu, alışveriş torbalarının ücretli olmasında amacın, aşırı tüketimin engellenmesi ve tüketicinin doğru kullanım konusunda bilgilendirilmesi olduğunu kaydetti. Eroğlu, şöyle devam etti:

“O yüzden bu olayın perakendeciler için bir gelir kapısına dönüşmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun kesinlikle önüne geçilmelidir.

Alışverişte kullanılan plastik poşetlerin maliyeti 5 kuruş. Poşetlerin 5-10 kuruştan daha yüksek bedelle satılması, tüketicinin omuzlarına ek bir yük daha getirir. Bu yönetmelikteki amaç perakendeciye para kazandırmak, tüketiciye ek yük getirmek değildir.

10 gramlık bir poşet, 10 kilo, yani ağırlığının 1000 katı yük taşıyabiliyor. Su geçirmiyor. Eski kese kağıt ve çok kullanımlık torbalarda gelişen salmonella (gıda kaynaklı) ile E.coli (koli basili) bakterilerinden bizi koruyor. Bir mühendislik harikası olan bu ürün maalesef aşırı ve bilinçsiz tüketim sebebiyle çöp yerine doğaya bırakılıyor. Bunu değiştirmek için plastik sektörü olarak biz sorumluluğumuzun farkındayız ve çalışmalara katkı veriyoruz.”

DİĞER HABERLER