GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 07.05.2014 Çarşamba 11:57:00

40 Lira Altındaysa Şüphe Et

40 Lira Altındaysa Şüphe Et

Gerçek sucuğun 40 liraya mal edilebildiğini belirten Şahin Sucukları'nın CEO'su, 30 liraya satılan sucuğun etinden şüphe edilmesi gerektiğini söyledi.

Kahvaltıların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan sucuğu 40 liranın altında satmanın mümkün olmadığını belirten Şahin Sucukları'nın CEO'su ve Yönetim Kurulu Üyesi Salih Fazlıoğu, sucuğun yüzde 85-90 et, yüzde 10-15'de baharat ve sarımsaktan yapıldığını belirtti.

"MALİYETLER EKLENDİĞİNDE 30 LİRANIN ÜSTÜNE ÇIKAR"

Kendilerinin kemiksiz Eti 21.5 liraya aldıklarını belirten Fazlıoğlu, "Bunun üzerine eklediğimiz baharatlar çok ciddi paradır. Sucuğun kuruması ve fermante olma evresinde yüzde 20 oranında da su kaybeder. Maliyet 24-25 liraya yükselir. İşçilik ücreti ve diğer maliyetler eklendiğinde rakam 30 liranın üzerine çıkar. Gerçek sucukta şu anda rafta 40 liranın üzerinde satılan sucuklardır. Sucuğu 30 liraya alıyorsanız bilin ki o şirket çok büyük para kazanıyordur. Çünkü etin ve baharatın kalitesi olması gerektiği gibi değildir" dedi.

"İYİ İŞLER YAPMAK İSTİYORUZ"

Şahin Sucuklarına Kuveyt, Arap, Avrupa ve Amerika merkezli fonlardan ciddi teklifler geldiğini belirten Salih Fazlıoğlu, gelen tekliflerin kendilerini gururlandırdığını söyledi. "Ama biz ticaret adamıyız ve Kayseriliyiz işin kötü tarafı. Biraz gücümüz yerindeyse iyi şeyler yapmayı istiyoruz. Ucuza da gitmek istemiyoruz" diyen Fazlıoğlu, bu yıl sonunda ciddi bir teklif gelirse şirketi yüzde 20'ye kadar bir ortak almanın söz konusu olabileceğini söyledi.

2016'DA HALKA AÇILABİLİR

Fazlıoğlu, "2016'da Şahin Sucukları'nın halka arz olmasının planlandığını, yabancı bir fonla ortak olunması halinde sürenin uzayabileceğini" belirtti.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER