GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 20.07.2019 Cumartesi 15:53:40

Arı ürünleri standarda bağlanıyor

Arı ürünleri standarda bağlanıyor

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), dünya arı ürünleri standartları konusunda çalışma yürütüyor.

Uluslararası Standartlar Örgütü (International Organization for Standardization – ISO), dünya arı ürünleri (propolis, polen, arı ekmeği, bal) standartlarının belirlenmesi amacıyla 26-28 Haziran tarihlerinde Paris’te toplandı.

Dünya arı ürünleri standartlarının belirlenmesi üzerine gerçekleştirilen toplantıya ülkemizden katılan isimler arasında, ISO Arı Ürünleri Standartları Komisyonu üyesi, BEE’O Propolis’in kurucularından Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı da yer aldı.

Toplantıda “Ham propolis ve dünya pazarından propolisli ürünlerin antioksidan özelliklerinin araştırılması” konulu bir sunum yapan Aslı Elif Tanuğur Samancı; sunumunda yurt içi ve yurt dışında raflarda satılan 86 propolisli ürünün ve Türkiye’deki arıcılardan elde ettiği propolislerin analiz sonuçlarını karşılaştırdı. Doğru bir şekilde üretilmiş Anadolu propolisinin, diğer coğrafyalarda üretilen propolislerden daha yüksek biyolojik aktiviteye sahip olduğunu ortaya koyan Tanuğur Samancı, Anadolu propolisinin bu farkının, Anadolu coğrafyasında yer alan endemik bitkiler ve zengin floradan kaynaklandığını bildirdi.

Samancı, "Dünya genelinde çoğunlukla Çin’den ithal edilen propolislerin olduğunu görüyoruz. Çin propolislerinde pek çok katkı kalıntı sorunları mevcut. Gerçekleştirdiğimiz analizler sonucunda; Çin propolislerine, ağaçların yaprak, sap ve tomurcuklarının toz haline getirilerek katıldığını, maltodekstrin, silikon dioksit vb. doldurucu maddelerle propolisin çoğaltıldığını ve propolise benzemesi için boyar maddeler katıldığını da tespit ettik” dedi.

Sunumuyla Anadolu propolisinin gerek antioksidan gerek antimikrobiyal aktivitesiyle Çin propolisinden farkını ortaya koyan Samancı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın propolisin standardizasyonuna ilişkin çalışma başlattığını, bunun dünyada bir ilk olacağını söyledi.

DİĞER HABERLER