GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 15.07.2016 Cuma 17:02:23

Avrupa gıda sahtekarlığına ‘dur’ diyor!

Avrupa gıda sahtekarlığına ‘dur’ diyor!

Avrupa gıda ve içecek endüstrisini temsil eden FoodDrinkEurope, gıda sahtekarlığı konusunda bir görüş belgesi yayınladı.

Gıda sahtekarlığı için ‘kabul edilemez’ ve ‘suç’ ifadelerini kullanan kuruluşa göre endüstri kendini bu gibi faaliyetlerden uzak tutmak istiyor. Açıklamaya göre, üyeler devlet tarafından tüketicileri ve tedarik zincirini korumak ve endüstriye yönelik güveni sürdürmek amacıyla yürütülen sahtekarlık karşıtı mücadeleye destek vermeye kararlı.

Avrupa Birliği’ni ve Üye Ülkeleri konuyla ilgili mevzuatı ve katı yasal süreci uygulama konusunda teşvik eden grup, “ekonomik çıkar sağlamak amacıyla, kasıtlı olarak aldatıcı ve yanıltıcı uygulamalara kalkışanlara dava açılmalıdır” ifadelerini kullandı.

FoodDrinkEurope üyeleri arasında Cargill, Danone, Coca-Cola, DuPont, Heinz, Kellogg’s, Mars, Mondelez, Nestlé, PepsiCo ve Unilever gibi önemli firmalar yer alıyor. FoodDrinkEurope, üyelerine bazı tavsiyeler bulundu. Tavsiyelerden bazıları şu şekilde: firmaların gıda güvenliği ve kalite yönetimi sistemleri bünyesinde risk yönetimi sistemleri oluşturmak, hassasiyet değerlendirmesi yapmak ve önleyici uygulamalar geliştirmek.

Grup, “Gıda sahtekarlığı yeni bir sorun değil. Ancak herkesin gıda endüstrisinin gıda sahtekarlığının önlenmesi konusundaki görüşlerini bilmesi önemli. Kabul edilemez bir suç faaliyeti olan gıda sahtekarlığı, tüketicilerin gıda endüstrisine duyduğu güveni tehdit ediyor. Hatta ciddi vakalarda tüketici sağlığına zarar veriyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, İngiltere gıda ve içecek üretim endüstrisini temsil eden Gıda ve İçecek Federasyonu (FDF), Britanya Perakende Konsorsiyumu (BRC) ve İngiltere’nin baharatlarla ilgili birliği Seasoning and Spice Association (SSA) kurutulmuş ot ve baharatlara yönelik bir kılavuz hazırladı.


[ucluhaber]

DİĞER HABERLER