GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 18.12.2019 Çarşamba 18:32:05

Bakanlık usulsüzlüğe göz açtırmıyor

Bakanlık usulsüzlüğe göz açtırmıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki 41 gıda laboratuvarında, ihbar ve denetimler sonucu gelen ürünlerin, hileli olup olmadıkları tespit ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki 41 gıda laboratuvarında 81 ilden gelen ürünler denetleniyor. Laboratuvarın histoloji bölümünde özellikle de salam, sucuk, sosis gibi şarküteri ürünlerinden alınan örnekler, çeşitli kimyasal işlemlerden geçirildikten sonra mikroskop altında inceleniyor. İçerisinde et dışında herhangi bir sakatat katılıp katılmadığı burada anlaşılıyor.

Gıda ve Kontrol Genel Müdür Vekili Harun Seçkin, konuya ilişkin, "Laboratuvardan 39 tanesi uluslararası standartlarda, 17025 standardına göre akredite laboratuvar olarak hizmet vermekteyiz. AB'de hangi cihazlar kullanılıyorsa aynı metotları kullanmak suretiyle burada analizlerimizi gerçekleştiriyoruz " şeklinde açıklamada bulundu.

Süt ürünleri, yağlar, baharatlar dahil tüm gıda ürünleri testlere tabi tutuluyor. Piyasaya sürülmeye çalışılan sahte ballar da kontrollerden kaçamıyor.

Alo 174 gıda hattı
Tüketiciler bu laboratuvarlarda test edilmesi için ürün bildiriminde de bulunabiliyor. Alo 174 gıda hattı, 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Vatandaşlar satın aldıkları ürünleri ya da şüphelendikleri işletmeleri alo gıdaya şikayet edebiliyor. İngilizce ve işaret dili ile de hizmet veren merkez, kurulduğu 2009 yılından bu yana 2 milyonu aşkın çağrı aldı.

DİĞER HABERLER