GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 07.05.2015 Perşembe 13:51:00

Bazı ürünlerde son kullanma tarihi kalkıyor!

Bazı ürünlerde son kullanma tarihi kalkıyor!

Tuz, şeker ve tahıl ürünleri gibi bozulma ihtimali az olan ürünlerde son kullanma tarihi kalkıyor. Sebep ise israfı önemek.

Uzun süredir araştırmaları yapılan karar nihayete erdi. Almanya, tuz, şeker ve tahıl ürünleri gibi uygun koşullarda muhafaza edildiğinde bozulma ihtimali olmayan ürünlerde son kullanma tarihini kaldırıyor. Sebep ise israfın önüne geçebilmek. Almanya’da her yıl bir kişinin çöpe attığı gıda 82 kiloyu buluyor. Avrupa Birliği ülkelerinde de durum farklı değil.

“Çok yerinde bir karar olur”

Konu ile ilgili bilgisine başvurduğumuz Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Abdülsamed Boyu, kararın çok yerinde olacağını söyledi. Boyu; “Avrupa’da gıda israfını önleyebilmek için uzun yıllardır böyle bir çalışma yapıldığını biliyordum. Karar yasalaşırsa çok yerinde olur. Tuz, un, makarna, şeker ve tahıllar uygun muhafaza şartlarında saklanırsa bozulma durumu olmaz. Tabii bunlar et, tavuk gibi ürünler için geçerli değil.” dedi. 

Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Abdülsamed Boyu, Türkiye’de ise henüz böyle bir çalışma yapılmadığını söyledi.

Türkiye’de gıda israfı

Türkiye’de gıda israfı oranı ise Avrupa’dan geri kalır gibi değil. Ülkemizde üretilen her ekmeğin %5’i çöpe gidiyor. Bu da günde 5 milyon ekmek yapıyor. Bir yılda çöpe atılan toplam ekmeğin maliyeti 700 milyon lira. Türkiye’de bir eve giren tahıl, bakliyat, meyve ve sebzenin %16’sı kullanılmıyor. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın (TİSVA) verilerine göre Türkiye'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (Milli Gelir) dörtte 1'i, çöpe atılan gıdalar yüzünden israf ediliyor.

Gıda Gündemi Özel HaberDİĞER HABERLER