GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 22.06.2016 Çarşamba 16:35:50

Dünya Helal Gıda Günü

Dünya Helal Gıda Günü

GİMDES Helal Sertifikalandırma kurumu Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer Dünya Helal Günü hakkında gidagundemi.com’a açıklamada bulundu.

Dr. Büyüközer açıklamada; ‘’Bilindiği üzere, günümüzde batı kültür ve modernitesinin kıskacı içerisinde bocalamış bir durumda yaşıyoruz. Her şeyimizi dejenere ettiğimiz gibi bu modaya uyarak modernitenin bir oyunu olan ‘’Anneler günü”, “Babalar günü”, “Sevgililer günü”, “Dünya Gençlik günü”, “Dünya Gıda günü” gibi özel anlamlar atfedilen günleri de Müslümanlar olarak kutlamaktayız. Ancak Müslümanları ve Müslümanlığı simgeleyen hiç bir kutlama günümüz bulunmamaktadır.

Dünya Helal Günü, "Helal" konusundaki bilincimizin ve anlayışımızın artması ve bu davanın daha geniş çevrelere duyurulması niyetiyle kutlanmaktadır.

Ramazan ayının 17.gününün insanlığın yeniden dirilişine ve Allah’a isyandan vazgeçmesine, ’’Helal ve Tayyib’’ ürünlerle yaşamamıza vesile olmasını diliyoruz.

Hep birlikte Allah’ın ipine sarılarak lokmamızın helale doğru daha çok yakınlaşmasına ve hayatımızın helalleşmesine önemli katkı sağlayacağını ümit ediyoruz.

Dünya Helal Gününün, unutulmaya yüz tutmuş helal lokma sorumluluğumuzu bize hatırlatacağını, hep birlikte Allah’ın ipine sarılarak lokmamızın helale doğru daha çok yakınlaşmasına ve hayatımızın helalleşmesine önemli katkı sağlayacağını ümit ediyoruz. WHC üyeleri olarak tüm dünya İslam ümmetine ‘’Dünya Helal Günü’’nü hediye ediyoruz.

Sağlıklı, olgun, hamiyetli, vatanperver, dindar bir nesil inşa etmek istiyorsak, işe yiyip içtiklerimizin “Helal Mi, Haram Mı?” olduğu konusundan başlamalıyız.

Helal konusunda müminlere inen ilk Ayet olan Enfal suresinin 69.Ayeti bizler için büyük önem arz etmektedir. Bu Ayet-i Kerime Hicri 624, Ramazanın 17. günü, İslam ve küfrün ilk savaşı olan Bedir savaşında nazil olmuştur:

Ayet-i Kerime’nin Meali:

“Artık elde ettiğiniz ganimetten helal ve tayyib olarak yiyin ve Allah’tan korkun! Şüphesiz ki Allah, Gafur (çok bağışlayan)dır, Rahim (çok merhamet eden)dir.” (Enfal suresi, 69)

Yüz yıldır büyük tehdit altında bulunan ve bu sebepten dolayı, en önemli farzımız durumuna gelen “Halalen Tayyiben Gıdalarımızı” hatırlatmak ve bu farkındalığı yaymak maksadı ile dört yıldır kutladığımız bu günümüzü, bu yıl da görkemli programlarla kutlayacağız.

Tayyib, yani güzel insanlar istiyorsak, tükettiğimiz gıdaların helal yoldan kazanılmış ve Allah’ın haram kılmadığı helal ve tayyib ürünlerden olmasına dikkat etmeliyiz. Bu Mübarek Ramazan günlerimizi de Rabbimiz hayırlı, huzurlu ve bereketli kılsın.

17 Ramazan Dünya Helal Günü’nün başta ülkemiz olmak üzere tüm dünya Müslümanlarına hayırlar getirmesini niyaz ederim’’ dedi.
 

DİĞER HABERLER