GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 22.04.2016 Cuma 10:11:56

Gıda firmaları sürdürülebilirlik konusunda ne durumda?

Gıda firmaları sürdürülebilirlik konusunda ne durumda?

Markaların İç Yüzü raporu,dünyanın en çok bilinen tüketici markalarından bazılarını üreten en büyük 10 küresel gıda firmasını;kadın hakları,karbon salımı,su,arazi hakları,şeffaflık,çiftçi ve çiftlik işçisi haklarındaki taahhütlerine göre sıraladı.

Yeni yayınlanan rapor, bu konularla ilgili gelişmeleri öne çıkarıyor. İlk kez 2013 yılında yayınlanan raporda, 10 firmadan 7’sinin toplam puanı %31 ve daha düşüktü. 2016 yılında ise hiçbir firmanın toplam puanının %36’dan düşük olmadığı görüldü.

Oxfam, bu gelişmenin geçen sürede yapılan tüketici kampanyaları sayesinde gerçekleştiğini düşünüyor. Oxfam’dan bir sözcü, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Hiçbir marka kendi tüketicilerini dinleyecek kadar büyük değil. 700.000’in üzerinde tüketici, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan ve onların ürünlerini üreten toplulukları önemsediklerini firmalara göstermek için harekete geçti. Oxfam, bunun firmalar için önemli bir sinyal olduğunu düşünüyor. Sosyal medya tüketicilere firmalarla bağlantıya geçmek ve firmaları verdikleri sözlerden sorumlu tutmak için eşi benzeri görülmemiş bir fırsat sağlıyor.”

Çalışmaya göre, 70 üzerinden 56 puanla en iyi performansı gösteren Unilever’i 48 puanlı Nestle ve 40 puanlı Coca Cola takip etti. 2013 yılında bu yana en çok gelişmeyi gösteren Kellogg ise puanını %30 arttırdı.

Danone yaptığı bir açıklama ile raporun ortak ve paydaşlarla işbirliği içinde yapılan birçok sürdürülebilirlik projesini kabul etmediğini öne sürdü. Öte yandan Oxfam, atladığı herhangi bir bilgiyi tamamlaması amacıyla firmalara fırsat verildiğini söyledi.

Buna katılmayan Oxfam, puanları ve veri değerlendirmesini herkesin erişebileceği bir şekilde internet sitesinde yayınlanması sayesinde, herhangi bir paydaşın firmaları sorumlu tutabileceğini ifade etti.


[ucluhaber]

DİĞER HABERLER