GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 27.05.2020 Çarşamba 23:55:52

Gıda güvenliği ve Ar-Ge çalışmaları

Gıda güvenliği ve Ar-Ge çalışmaları

Girişimci Emine Yılmaz, lojistik açıdan değerli bölgeler ve iklim çeşitliliği olan bölgelerdeki ülkeler değer kazanacak.

Türkiye’de gıda güvenliğine değinen Yılmaz, "Gıda konusunda büyük bir değişim olacak. Lojistik açıdan değerli bölgeler ve iklim çeşitliliğinin fazla olduğu bölgelere sahip ülkeler değer kazanacak. Türkiye’de bu konu da ön plana çıkacak. Biz Hogafoods olarak gıda girişim şirketiyiz. 2018’den beri bitkisel ürünler ile bir çok gıdanın alternatifini üretiyoruz. En büyük projelerimiz bitkisel et ve havyar konusu. Sürdürülebilir ekosisteme uygun gıdalara ulaşımın önünü açmış oluyoruz. Tarım ve gıda konusunun artık parladığını görüyoruz. Bayram nedeniyle gıdaya ulaşma konusunda sıkıntılar var. İnsanlar güvenli ve uygun fiyatlı gıdaya ulaşmak isteyecekler. Artık dünyamız tüketimden ziyade üretimin daha değerli olacağını anlayacaklar" sözleri ile değerlendirme yaptı.

Gıda çalışmalarına ve Ar-Ge süreçlerine değinen Yılmaz, "Türkiye’de gıda güvenliği henüz gündemde değilken biz böyle bir durumun olacağını kavramıştık. Biz bitkisel ürünler ile gıdaya nasıl virüse karşı bir kalkan oluşturabiliriz konusunda çalışıyoruz. Bu konu dünyanın farklı ülkelerinde de çalışılıyor olabilir. Bu konunun stratejik olduğunu düşünüyoruz. Ülkemizin de bu konuda adımlar atması gerekecektir. Türkiye’ye yakın zamanda ithal bitkisel ürünler girecektir. Biz neden öncesinde yerli üretime başlamayalım diye düşünüyoruz." dedi. 

DİĞER HABERLER