GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 03.05.2018 Perşembe 10:35:00

Gıdada kirletilen bilgiler

Gıdada kirletilen bilgiler

“Gerçeklerin Işığında Gıdada Kirletilen Bilgiler” adlı konferansta gıda sektöründeki bilgi kirliliği ele alındı.

GAÜN Gıda Mühendisliği Konferans Salonunda gerçekleşen ekinlikte GAÜN Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Göğüş’ün açılış konuşmasından sonra söz alan MÜMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yurdagül, bilgi kirliliğini önlemenin tek yolunun bilimsel gerçekler ışığında ilerlemek, bilimsel araştırmalara dayandırılarak yapılan çalışmaları paylaşmak olduğunu söyledi.

MÜMSAD olarak, bilim insanlarının görüşleri ve yönlendirmelerini alarak çalışmalarımızı yürütüyoruz diyen Yurdakul, öğrencilere seslenerek; “İnsanların doğru beslenmesine katkı sunacak bir meslek grubunda yer alıyorsunuz ve bu yüzden çok şanslısınız” dedi.

Gıda sektöründeki bilgi kirliliği tüketiciye zarar veriyor

MÜMSAD Genel Koordinatörü Ebru Akdağ, “Gıda sektörüne olduğu kadar, yaratılan korkuyla yanlış seçimler yapan tüketicilere de ciddi zararlar veren bilgi kirliğine karşı organize, stratejisi belirli ve sürdürülebilir bir mücadele gerekiyor.

10 yıldır devam ettiğimiz bu mücadelede olmazsa olmazlar bilimsel gerçekler ve etik kurallar ekseninden ayrılmadan ortak hareket bilinciyle ilerlemek.

Ambalajlı gıda güvenli gıdadır. İlgili otoriteden izinlidir ve kontrol altında olduğu gibi, etiketlerde üretiminden menşei kadar hikayesini ve bilişimiyle özelliklerini görebilirsiniz.

Açıktan satın alınan bir üründen ise bunları bekleyemezsiniz. Dolayısıyla böyle bir ürün tüketiyorsanız sağlığınıza zarar vermesi riskini kabul ettiğiniz anlamına gelir” diye konuştu.

DİĞER HABERLER