GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 04.04.2016 Pazartesi 09:46:19

Helal gıda denetimi pazarında pay artıyor

Helal gıda denetimi pazarında pay artıyor

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü tarafından yürütülen proje kapsamında işlenmiş gıda ürünlerinde kullanılan katkı maddeleri daha kolay ve hızlı tespit edilecek.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ve TÜBİTAK MAM tarafından imzalanan  protokolle "Helal Gıda Denetimlerinde Jelatin, Glutamat ve L-Sistein’in Kaynağına  Yönelik Hızlı, Ekonomik ve Pratik Tespit Metotlarının Geliştirilmesi, Uygulanması  ve Yaygınlaştırılması Projesi" hayata geçirildi.

TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü araştırmacıları tarafından yürütülen ve  2018'de tamamlanması hedeflenen proje kapsamında, dünyada helal gıda  denetimlerinin analizinde zorluklar yaşanan domuz kaynaklı jelatin, monosodyum  glutamat ve l-sistein maddelerinin daha kolay ve ekonomik tespit edilebilmesine  ilişkin metotlar geliştirilecek.

Projenin tamamlanmasının ardından denetimlerin çok daha kısa sürmesini  sağlayacak DNA bazlı yerli yöntemlerin uygulanmaya başlamasıyla hem ulusal gıda  güvenliğinin sağlanmasında önemli bir adım atılmış hem de sektördeki haksız rekabet büyük ölçüde önlenmiş olacak.

Geliştirilen yerli analiz yöntemlerinin TSE laboratuvarlarında  kullanılmaya başlanmasıyla 800 milyon doları aşan helal gıda denetimi pazarından Türkiye'nin aldığı pay artacak.


[ucluhaber]

DİĞER HABERLER