GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 30.10.2013 Çarşamba 21:00:00

Hileli Ürün Satanlara Hapis Cezası

Hileli Ürün Satanlara Hapis Cezası

Hileli gıda satanlara para cezasının yanı sıra bundan sonra hapis cezası da verilecek.

Kasım ayında meclise gelecek Torba Kanunu'nda konuya ilişkin düzenlemeler bulunduğunu belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni çıkarılacak kanunla hileli gıda satan kişilere yönelik ciddi yaptırımlar olacağını söyledi. Müezzinoğlu, "Şimdi vatandaşı aldatan, yanıltan veya gıdaların içerisine söylendiğinin dışında katkı maddesi katanlar, 'Cezasını ödedim yapmaya devam ederim' diyemeyecekler. Bu doğru değil zaten. Yanıltıcı reklam yaparak vatandaşları kandıran kişilere yönelikte aynı cezalar uygulanacak.

'Şu gıdayı al, hastalığın tedavi olsun, her türlü derde derman' gibi reklamlar yaparak vatandaşlarımızı kandıran kişilere de müsaade etmeyeceğiz. Yeni çıkartacağımız Torba Kanunu ile hileli gıda satan, vatandaşların sağlığıyla oynayan, yanıltıcı reklam yapan kişilere para cezasının yanında hapis cezası gelecek."

'20 BİN UZMAN HEKİME İHTİYAÇ VAR'

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, bir gazetecinin, "medyada Yunanistan'dan Türkiye'ye 7 bin doktorun geleceğine dair haberler yer aldığı"nı hatırlatması üzerine, Türkiye'de 20 bin uzman hekime ihtiyaç olduğunu söyledi.

Komşu ülke Yunanistan'daki hekimlerin Türkiye'de çalışabileceklerini ifade eden Müezzinoğlu, "Biz Yunanistan'da mesleki birikimi ve standardı yüksek olan, tecrübeli katkı sağlayacak hekimlerden istifade etmek isteriz. Sağlık hizmetlerinin standardını yükseltebilme, vatandaşımızın her alanda uzmana ulaşabilmesinde şu anda 20 bin uzman hekime ihtiyacımız var" diye konuştu.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER