GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 19.02.2016 Cuma 14:55:05

Hollanda'da helal kesim zorlaşacak!

Hollanda'da helal kesim zorlaşacak!

Hollanda’da tarım işlerinden sorumlu bakan Martjin van Dam, gıda denetleme dairesinin İslami ve Yahudi usul kesimi kontrol edeceğini duyurdu.

İslami inanç gereği uyuşturucu verilmeden yapılan hayvan kesimlerinde, teknik kaidelere uyulması için denetimlerin sıklaştırılacağı belirtildi. Ayrıca kesilen hayvanların etlerinin sadece Müslümanların ihtiyacı kadar olacağı açıklandı. Bu durumun, Hollanda’dan et alan komşu ülkelerdeki Müslümanları olumsuz etkileyeceği bildirildi. Hollanda hükümetinden yapılan açıklamada, 2017'den itibaren başlayacak yeni uygulamanın Yahudi ve İslami cemaatlerle görüşülerek kararlaştırıldığı kaydedildi.

Lahey'de Hollanda Parlamentosu 2011 Haziran ayında ülke genelinde uyuşturmadan kesimi yasaklamıştı fakat ülkenin bazı yerlerinde özel izin alınarak kesim yapılabiliyor. Almanya’da ise yarı uyuşturma usulüyle kesime izin veriliyor ancak bu Müslümanlar tarafından tam olarak helal görünmüyor.

Avrupa’nın birçok ülkesinde helal kesim konusunda farklı uygulamalar mevcut. Örneğin Danimarka 2014 yılında İslami usule göre hayvan kesimini yasakladı. Aynı yıl İngiliz Veterinerler Birliği de yasak talebinde bulundu. Polonya ise 2013’ten getirdiği yasağı bir yıl sonra kaldırdı.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER