GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 12.04.2016 Salı 11:30:51

Iğdır Üniversitesi’nde Helal Gıda Paneli Gerçekleşti

Iğdır Üniversitesi’nde Helal Gıda Paneli Gerçekleşti

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü Konferans Salonu’nda düzenlendi.

‘Farklı Boyutlarıyla Helal Gıda’ konulu panelde helalen tayyiben gıdaların önemi anlatıldı. Panele Iğdır Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Emin Erdem ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Bal’ın yanı sıra öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
“Farklı Boyutlarıyla Helal Gıda” konulu panelin başkanlığını Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer Rıza Akgün yaparken, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırma Derneği(GİMDES) Teknik Bilim Kurulu üyelerinden ve Baş Denetçisi Ahmet Tunç Cengiz panelist olarak katıldı ve. “Helal ve Tayyib Gıdanın Kavramı, Sertifikalaması ve GİMDES’in rolü ve önemi” konusunda bilgi verdi.

Özet olarak;

“Helal gıdalar ise gıda güvenliği çerçevesinde İslâmî kurallara uygun olarak üretilmiş, işlenmiş ve sunulmuş gıdalardır. Dinimizde helal ve haram sınırları bellidir.”

“Peygamberimiz(sav); ‘Helâli istemek ve aramak her Müslümana farzdır, gereklidir.’ buyurmuştur. Helâli aramak farz olunca alışveriş, ticaretle ilgili dini hükümleri bilmek de farzdır. Hiç kimse bunun dışında kalamaz.”

“GİMDES 2005 yılından beri Helal ve Tayyib gıdaların sertifikalama çalışmalarını uluslararası boyutta yürüten yegane kurum özelliğini devam ettirmektedir”

Yapılan konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Panel, Rektör Vekili Prof. Dr. Emin Erdem ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Bal’ın panelistlere plaket vermelerinin ardından son buldu.


[ucluhaber]

DİĞER HABERLER