GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 30.04.2017 Pazar 06:59:23

İlaçtaki alkol haram mı?

İlaçtaki alkol haram mı?

'Helal Gıda' hakkında standartları belirleyen, hassasiyet ve bilgiye sahip birçok kurum temsilcisinin buluştuğu panel Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Son günlerde sıkça gündeme getirilen ' Helal Gıda' tartışmalarının ardından, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) , Türk Standartları Enstitüsü (TSE), İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) işbirliği ile düzenlenen 'Helal Gıda' başlıklı panel FSMVÜ Topkapı yerleşkesinde gerçekleştirildi ve panel yoğun ilgi gördü.
 
"Yediğimiz gıdanın temiz ve helal olması dinin kesin emirlerinden biridir"
 
'Helal Gıda' başlığında İslami bilgiler paylaşan FSMVÜ İslami Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Efe konu hakkında ayet ve hadislerden de bahsederek helal yemenin dindeki önemini şu sözlerle ifade etti ;

"Helal gıda ifadesinden de anlaşılacağı gibi bu tamamıyla dini bir konu çünkü helal ve haram kavramları din ile ilgili kavramlardır. Dolayısıyla midemize girecek her lokmanın mutlaka helal olması gereklidir. Haram lokma yemenin kıyamet günü hesabını vermek zorunda kalırız. Orada hesap vermek yerine bu günden gıdamıza dikkat etmemiz gerekir. Gıdanın helal olmasının önemi ayet-i kerimelerde hadisi şeriflerde çok açık şekilde görmekteyiz."
 
"İlaçtaki alkol haram değildir"
 
Gıdada tüketicinin de üreticinin de dikkat etmesi gerektiğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Ahmet Efe ; "Gıdamızı haram kılacak durumlardan biri içerisine alkol karışmasıdır. İlaçlarda alkol var, fakat bunlar ilaç mahiyetinde olması nedeniyle haram değildir. Alkolü sarhoş olmak maksadıyla ve fazlaca almak haramdır. Bir ürün haram ya da helal diyebilmek için içerisinde bunu haram kılacak ne var diye bakmak lazım. Eğer üzerinde helal gıda amblemi var ise tüketici hüsnü niyet göstermelidir. Bu ambleme rağmen helal üretim yapmayan iş yeri vebal altındadır. Bu konuda tüketicinin sorumluluğu yoktur" şeklinde konuştu.
 
"SMICC İslam ülkeleri için ortak standartlar üretiyor"
 
İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC ) çalışma alanları ile ilgili bilgi veren Yasin Zülfikaroğlu da; "SMIIC İslam İşbirliği Teşkilatına bağlı olarak 2010 yılında kuruldu. İslam İşbirliği Teşkilatında oluşturulan 'Helal Gıda Temel Standartları' nı SMICC kendi bünyesine taşıdı ve bu konuda çalışmalarını devam ettiriyor. Üreticiler için, belgelendirme kuruluşları için ve akreditasyon kuruluşları için helal belgelendirmesi standartlar ortaya koyuyor. Uluslararası standart kuruluşlarının üye olduğu, birlikte çalıştığı ve İslam ülkeleri için ortak standartları üreten bir mekanizmadır.

Helal gıda sektörünün çeşitli çalışmalara göre 2 trilyon dolarlık bir sektör olduğundan bahsediliyor. Biz SMIIC olarak ulusal standart kuruluşlarını ve İslam ülkelerini bir araya getiriyoruz. Örneğin Türkiye'den TSE ile çalışıyoruz. Bizim SMICC olarak sektöre verdiğimiz katkı, ortak platformda teknik uzmanları buluşturup, bütün dünyada geçerli sayılabilecek helal standartlarını üretmek. Dolayısıyla Türkiye'nin böyle bir kuruluşa ev sahipliği yapması çok önemli. Bunu ilk olarak oluşturan ortaya çıkaranda Türk Standartları Enstitüsü (TSE) 'dür" ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER