GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 05.03.2018 Pazartesi 09:50:00

Kontrol programı yürürlükte

Kontrol programı yürürlükte

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Ulusal Salmonella Kontrol Programı yayınladı.

“Kanatlı Hayvanlardan ve Gıdalardan Salmonella İzlenmesi ve Kontrol Programlarının Geliştirilmesi Projesi”, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi işbirliğinde 2014-2017 yılları arasında yürütüldü.

Proje ile ülkemizde birincil üretim dâhil yem ve gıda zincirinin ilgili aşamalarında izleme yapılması, Sağlık Bakanlığı verilerine göre halk sağlığı önemi olan serotipler göz önüne alınarak hedefler belirlenmesi ve birincil üretimde etkenlerin azaltılmasına yönelik ‘Ulusal Salmonella Kontrol Programı’ oluşturulması amaçlandı.

14 bine yakın materyal incelendi

Proje kapsamında kanatlı ve kanatlı ürünlerinden toplam 13.552 materyal incelendi. Proje sonucunda broyler, hindi, damızlık, kesimhane ve gıda örneklerinde baskın serotipin Salmonella Infantis, yumurtacılarda Salmonella Kentucky olduğu tespit edildi.

Projenin tamamlanmasının ardından Ulusal Salmonella Kontrol Programı yayınlandı. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, kontrol programına dahil olmak isteyen kanatlı işletmelerinin, programın yayınlanmasını müteakiben 6 ay içinde, kendi işletme yapılarına uygun kontrol programlarını hazırlayarak onay için Bakanlığa sunmaları gerektiğini açıkladı.

Programa dahil olmak isteyen işletmelerin, kontrol programında yer alan tedbirlere uyması gerekiyor.

Programın hedefleri

Ulusal Salmonella Kontrol Programı ile kanatlı sektöründe broyler, yumurtacı tavuklar ve hindilerde AB ülkelerinde olduğu gibi halk sağlığı bakımından önemli Salmonella serotipleri arasında olan S.Enteritidis ve S.Typhimurium sıklığının yüzde 1 düzeyinin altında olmasının sağlanması hedefleniyor.

DİĞER HABERLER