GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 18.03.2018 Pazar 06:30:00

Sahte ürünlerde resmen yarış var

Sahte ürünlerde resmen yarış var

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sahte ürünlerin hem sağlığımızı hiçe saydığını, hem de ülke ekonomisine büyük zarar verdiğini belirtti.

15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Sahte ürünler hem sağlığımızı hiçe sayıyor hem de ülke ekonomisine büyük zarar veriyor. Özellikle gıda ürünlerinde yapılan hilekârlıklar vatandaşın damak tadını bozuyor.

Sahte ile gerçeği ayırt edemeyen tüketiciler hileli gıdaların tadını benimsemeye ve gerçek tatları unutmaya başladı.

Dana eti diye satılan at ve eşek etleri, glikoz karıştırılan ballar, bayat peynirleri eriterek yapılan peynir imalatı gibi hileler o kadar yaygınlaştı ki vatandaşlar farkında olmadan bu tatlara alıştı. Hem de çift tırnaklı hayvan yerine tek tırnaklı hayvan ürünleri karıştırılarak satılıyor. Çocuklarımız köy tavuğunun, organik yumurtanın ve tereyağının tadını yadırgamaya başladı. Gıda sektöründeki hilekârlıklar milyarlarca liralık pazar büyüklüğüne ulaştı. Uzmanların araştırmalarına göre ülkemizdeki gıda sanayisinin yüzde 50’si kayıt dışı üretim yapıyor” diye konuştu.

Tüketiciyi korumak adına vatandaşların alışverişlerinde bildikleri ve güvendikleri esnafı tercih etmeleri gerektiğini söyleyen Palandöken, “OECD raporuna göre, Türkiye Çin’den sonra dünyada en çok sahte ürün ele geçirilen ülkeler arasında maalesef ikinci sırada yer alıyor. Sahte üreticiler o kadar büyüdüler ki denetimli üretim yapan firmalarla rekabet eder hale geldiler. Sahte üretim yapan firmalar denetlenip teşhir edilmeli ki vatandaşlar alışverişlerini buralardan değil de işini düzgün yapan esnaftan yapsın” şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER