GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 05.04.2016 Salı 18:16:04

Samsun'da 'Helal Gıda ve Helal Kazanç' konferansları düzenlendi

Samsun'da 'Helal Gıda ve Helal Kazanç' konferansları düzenlendi

Anadolu Gençlik Derneği Samsun Şubesi tarafından, Samsun Merkez ile Bafra, Çarşamba, Terme, Vezirköprü ve Havza İlçelerinde ‘Helal Gıda ve Helal Kazanç’ konferansları düzenlendi.

Anadolu Gençlik Derneği Samsun Şubesinin davetlisi olarak konferansa katılan Gıda Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdussamed Boyu ve Başkan Yardımcısı Bilal Yıldırım, helal gıdayla ilgili sunum gerçekleştirdi.

Abdussamed Boyu, Samsun Merkez Öğretmenevi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konuşmada, helal gıdanın Müslümanların hayatının her alanında olduğunu, helal gıda ile sağlıklı, temiz, hijyenik ve güvenli gıdanın birbirinden ayrılmaz bir bütün teşkil ettiğini ve helal bir gıdanın aynı zamanda sağlıklı ve güvenli bir gıda olduğunu vurguladı. Boyu sözlerine şöyle devam etti:

“Bu sacayağının birincisi tüketicidir, tüketici en temel insani hakkı olan gıdayı tüketirken dikkatli ve bilinçli olmalı, üreticiyi sağlıklı ve güvenli ürünler üretmeye zorlamalı, bu hususu dikkate almayan üreticilerden alışveriş yapmamalıdır. İkinci sacayağı ise üreticidir; üretici hem halk sağlığının bozulmaması ve halkın kandırılmaması adına bilinçli bir üretim yapmalı, halkı kandırdığı takdirde tüketicinin hakkına gireceğini, kul hakkı yemiş olacağını ve yasal anlamda suç işlemiş olacağını da bilmelidir. Üçüncü sacayağı ise Devlet kontrolüdür; resmi makamlar gıda işletmelerini etkin bir şekilde ve daha sık denetlemelidir, vatandaşlarının en temel insani haklarından olan helal ve güvenli gıdayı teminat altına almalıdır. Bunun da yolu, gıda konusunda eğitim almış gıda mühendislerinin etkinliğinin ve yetkinliğinin artırılmasından ve kanuni düzenlemelerin caydırıcı nitelik kazanmasından geçmektedir.”

Abdussamed Boyu’nun ardından söz alan Bilal Yıldırım ise helal gıdanın, Müslüman olmayan vatandaşların, sağlıklı ve güvenli gıda ihtiyaçlarının karşılanmasında da önemli bir tercih konusu olacağını belirtti. Yıldırım sözlerini şöyle tamamladı:

“5179 Sayılı kanun ile Gıda Mühendisliği haricindeki bazı meslek guruplarının gıda işletmelerinde İstihdamı zorunlu personel (İZP) olarak çalışmasına müsaade edilmiştir, dolayısıyla gıda mühendislerine büyük bir haksızlık yapılmaktadır. Yine aynı kanun ile küçük işletmelerin İZP bulundurma zorunluluğunun kaldırılması bu işletmelerin iç denetim mekanizmasından yoksun kalmasına ve haliyle gıda güvenliğin riske girmesine neden olmuştur.”

Helal Kazanç ve Helal Gıda Konferanslarıı, katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından konuşmacılara plaket taktimi ile sona erdi.

[ucluhaber]
Etiketler helal gıda nedir,

DİĞER HABERLER