GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 17.04.2018 Salı 10:15:00

Şeflerin başarı kriteri oldu

Şeflerin başarı kriteri oldu

Dünyanın alanında en büyük ikinci fuarı IBATECH İstanbul kapsamında şefler, Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) Türkiye Kupası’nda ilk kez ‘Gıda Güvenliği’ kriteri ile hünerlerini sergiledi.

Unilever Food Solutions Güvenilir Eller online eğitim programı ve Gıda Güvenliği Derneği işbirliğiyle eklenen kriter ile yarışma için özel jüri oluşturuldu.

Bu yıl 12’ncisi düzenlenen 12. Uluslararası Ekmek, Pasta Makineleri, Dondurma, Çikolata ve Teknolojileri Fuarı IBATECH İstanbul’da tüm sektör bir araya geldi. Fuar, gastronomi öğrencilerini de Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) desteğiyle, sektörün profesyonelleriyle buluşturdu.

Genç yetenek şefler, Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) tarafından düzenlenen TAŞPAKON Türkiye Kupası’nda yarıştı. Birinci olan Fatma Hacı Hüseyin Akgül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne, TAŞPAKON Türkiye Kupası verildi.

Sektörde önemi her geçen gün artan ‘gıda güvenliği’ konusunda kriterlerin de eklendiği yarışmada, birincilik için söz konusu kriterlere yüzde 60 uyum, özel olarak oluşturulan ‘Gıda Güvenliği Jürisi’ tarafından değerlendirildi. Böylece ilk defa bir yarışmada gıda güvenliğinin kriter olarak başarıyla uygulanma şartı aranmış oldu.

Yarışmaya, Gıda Güvenliği Derneği işbirliğiyle Unilever Food Solutions tarafından hayata geçirilen Güvenilir Eller Online Eğitim Programı’nı tamamlayan şefler katıldı. Eğitimde öğrendiklerini başarıyla uygulayan şefler, jüri tarafından aranan kriterleri tamamlayarak puanlarını yükseltti.

Unilever Food Solutions tarafından, şeflerin beklentilerini karşılamak amacıyla 2016 yılında hayata geçirilen Türkiye’nin ilk ve tek online gıda güvenliği eğitim-sertifika programı ile yaklaşık iki yıllık dönemde tüm Türkiye’den 25.500’i aşkın şef online eğitimlerine başladı. 16.500’den fazla şef de dernek tarafından onaylı sertifikasını aldı.

DİĞER HABERLER