GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 28.08.2013 Çarşamba 13:10:00

Tek Laboratuvarda Tüm Analizler Yapılacak

Tek Laboratuvarda Tüm Analizler Yapılacak

TSE bünyesinde Gebze'de açılan Biyogenetik ve Gıda Laboratuvarı sayesinde Türkiye'deki gıda analizlerinin tamamı ilk defa tek noktada yapılabilecek.

TSE Marmara Bölge Koordinatörü Mehmet Hüsrev, yeni açtıkları laboratuvarın  gıda sektörünü ilgilendiren tüm analizleri yapabilme ve uluslararası bazda hizmet verme yetkinliğine sahip olduğunu söyledi.

Amaçlarının, insan hayatı için en önemli unsur olan gıda konusunda tüm analizleri yaparak vatandaşları daha sağlıklı ve kaliteli ürünler yemesini sağlamak olduğunu vurgulayan Hüsrev, TSE belgeli ürünlerin, ilgili standartlara göre muayene ve deneylerinin yapıldığı ve standartlara uygun olduğu garantisini taşıdığını kaydetti.

TSE belgeli ürünün düşük maliyet ve yüksek kaliteyi ifade ettiğine dikkati çeken Hüsrev, laboratuvarın işletmeler için daha karlı bir üretime vesile olacağını ifade etti.

Kurum olarak uygunluk değerlendirme sahasında küresel bir güç olmayı hedeflediklerini dile getiren Hüsrev, şöyle devam etti :

"Küresel güç olmanın unsurlarından biri de hizmetleri ihraç etmektir. Bu konuda başta akreditasyon olmak üzere tüm çalışmalarımızı hızla devam ettirmekteyiz. Helal gıda konusunda SMIC üyesi 23 ülkeye helal gıda konusunda eğitim vermeyi planlıyoruz. Bu da hizmetlerimizin ihracı anlamına gelmektedir. Bu konuda İslam coğrafyasına hizmet vermek hedeflerimiz arasındadır."

"Biyogenetik Araştırmalar da Yapılabilmekte"

Biyogenetik ve Gıda Laboratuvarı Müdürü Serhat Canpolat ise laboratuvarın Türkiye'nin ilk ve tek biyogenetik ve gıda loboratuvarı olduğunu anlatarak, gıdanın dışında biyogenetik araştırmaların da yapılabildiğini belirtti.

Laboratuvarda gıda madde ve mamüllerinde aranması gereken tüm analizlerin yapılabildiğini vurgulayan Canpolat, şöyle konuştu :

"Pestisit analizleri, ilaç kalıntı analizleri, su analizlerinin tamamı, tüm gıda madde ve mamüllerindeki yaş analizleri, hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruyacak tağşişe yönelik analizler yapılmakta. Örneğin baldaki sahteciliği teşhis edebilecek analizlerin tamamı yapılabilmekte. Bunun dışında tüm yağ analizlerinin, GDO ve helal gıdaya yönelik analizlerin tamamı laboratuvarımızda gerçekleştirilmekte."

Canpolat, tüm gıda ve mamüllerinin analizlerinde hizmet verebilecek kapasitede olduklarını anlatarak, "Bu analizlerin tamamı Türkiye'de parça parça olarak farklı laboratuvarlarda yapılabilmekte ancak tamamının tek bir noktada yapılabildiği tek laboratuvar burası. TSE Gebze Biyogenetik ve Gıda Laboratuvarı gıda analizlerini tek bir noktada toplayabilen tek laboratuvar şu anda" diye konuştu.

"Belgemizin Arkasındayız"

Tüketicilerin reyonlardan gıda ürünü alırken öncelikle TSE belgesinin olup olmadığına bakmaları gerektiğine dikkati çeken Canpolat, "Biz bir ürüne TSE belgesini verirken bunu her türlü analizden geçiriyoruz ve ortaya çıkabilecek tüm faktörler göz önüne alınarak bu belgeyi veriyoruz. Bu üründe bir problem olması halinde ise biz belgemizin arkasındayız. Bize bu problemli ürünle birlikte geldiği zaman tüketicimizin tüm maddi zararını karşılamak durumundayız. TSE belgeli ürünle sağlıklı gıda almış oluyorlar. TSE belgesiyle bir üründe mikrobiyel bir riskin, sağlığa zararlı hiçbir kimyasalın olmadığı, GDO bulunmadığı, domuz eti olmadığı ve alkol ihtiva edip etmediğinin garantisini veriyoruz" ifadesini kullandı.

Canpolat, Türkiye'de reyonlardaki ürünlerin standartlara uygunluk testinden geçme oranının yüzde 5 ile 7 arasında olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti :

"Burada iş tüketicilere düşüyor. Eğer reyonlarda tercihlerini TSE belgeli ürünlerden yana kullanırlarsa bu oranlar artacaktır. Böylece tüm reyonlarda daha kaliteli ürünlerle karşıaşmış olabileceğiz. Halkımz bilsin ki TSE belgeli ürünler çok iyi bir laboratuvar denetiminden geçtikten sonra piyasaya sunuluyor."


Etiketler ,

DİĞER HABERLER