GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 04.05.2016 Çarşamba 09:24:01

Ürünlerinizin helal testini siz yapın!

Ürünlerinizin helal testini siz yapın!

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından başlatılan helal gıda testi ile herkes etinin kontrolünü kendisi yapacak.

Projesinin yürütücüsü Dr. Mediha Esra Yayla, testlerin 10 liraya satın alınarak evde uygulanabileceğini söyledi. Dr. Yayla ufak bir et parçasıyla yapılacak testin 5 dakika içinde tamamlanacağını ve etin içinde domuz katkısı olup olmadığının kolaylıkla tespit edileceğini dile getirdi.
Testin, evde kolaylıkla uygulanabileceğine işaret eden Dr. Yayla, şu bilgileri verdi:

“Siz et ürününüzden ufak bir miktar kesiyorsunuz. Suyun içinde hafiften ezerek çözüyorsunuz. Buradan suya geçen proteinlerden sonuç alabiliyoruz. Suyun akışını gözlemlemeniz gerekiyor. Daha sonra 5 dakika içinde orada bir bant oluşumu gördüğünüzde 'Evet burada domuz eti var' ya da görmüyorsanız 'Yok' diyorsunuz. Aslında bir hamilelik testi kadar basit, aynı mantıkla çalışan bir test. Bunda da çift bant ya da tek bant görürsünüz. Çift bant var demektir, tek bant yok demektir. Hamilelik testi mantığıyla domuz varlığını tespit eden bir test yaptık. İnsanlar aldıkları et ürünlerini evlerinde denetleyebilirler."

Söz konusu testin piyasaya sunulmasını amaçladıklarını belirten Dr. Yayla, bu kapsamda firmalarla görüşmeleri olduğunu söyledi. Özellikle helal gıda konusunda çalışmak isteyen firmalarla görüşmelerinin devam ettiğini dile getiren Yayla, “Bu testin bayağı ilgi çekeceğini düşünüyoruz. Yani tanesini 10 liranın altında alabileceğiniz testler" dedi.


[ucluhaber]

DİĞER HABERLER