MEVZUAT

Yayın Tarihi: 20.09.2018 Perşembe 10:30:00

AB Komisyonu’ndan McDonald’s kararı

AB Komisyonu’ndan McDonald’s kararı

AB Komisyonu, Lüksemburg’un McDonald’s şirketine yönelik vergi muafiyeti uygulamaları ile AB mevzuatını ihlal etmediği kararını aldı.

AB Komisyonu, Lüksemburg’un McDonald’s şirketine yönelik vergi muafiyeti uygulamalarının AB mevzuatına uygun olup, olmadığı konusundaki soruşturma sonucunda, söz konusu ülkenin ABD merkezli ünlü fast food devine imtiyaz sağlamadığı sonucuna varıldığını bildirdi.

Lüksemburg’un McDonald’s şirketine uyguladığı vergi muafiyetlerinin, AB mevzuatındaki vergi düzenlemelerine uygun olup, olmadığına ilişkin AB Komisyonu tarafından başlatılan soruşturma tamamlandı.

AB Komisyonu, 2015 yılında başlatılan soruşturma sonucunda, Lüksemburg’un ABD merkezli ünlü fast food devi McDonald’s şirketine vergi konusunda ayrıcalıklı davranmadığı ve şirkete herhangi bir şekilde imtiyaz sağlanmadığını açıkladı.

Komisyonun konuya ilişkin açıklamasında, fast food zinciri McDonalds’ın elde ettiği kârın bir kısmının Lüksemburg’da vergilendirilmemesinin, ülkenin ulusal yasaları ile Lüksemburg ile ABD arasındaki çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasına uygun bulunduğu dile getirildi.

Lüksemburg’daki vergi uygulamasının söz konusu şirkete vergi imtiyazları sağlamadığı belirtilen açıklamada, bu durumun AB genelinde uygulamadaki kamu destek kurallarına uygun bulunduğunun da altı çizildi.

Açıklamada, gelecekte çift vergilendirmeyi önlemek için Lüksemburg tarafından atılan adımların memnuniyetle karşılandığı da kaydedildi.

DİĞER HABERLER