MEVZUAT

Yayın Tarihi: 04.10.2017 Çarşamba 06:00:00

Uygulama gıda fiyatlarını düşürecek

Uygulama gıda fiyatlarını düşürecek

Meyve ve sebzede 'ambalaj' standardı belirlendi. Bakan tarih verdi ve yeni uygulamanın gıda fiyatlarını düşüreceğini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın, Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standart Uygulamalara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı.


Konu ile ilgili sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek "Gıda komitesinde aldığımız yapısal tedbirler hayata geçiyor. Amacımız yaş meyve sebzede fire oranını düşürmek, fiyat oynaklığını azaltmak" dedi.

2019 YILINA KADAR GEÇİŞ SÜRESİ KONULDU

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan tebliğle sebze ve meyvelerin taşınmasında kullanılan ambalajlara üretim, kullanım ve ebatları açısından standart getirildiğini ve piyasanın bu uygulamalara adaptasyonu için 2019 başına kadar geçiş süresi konulduğunu açıkladı.

Türkiye'nin toplam 49,3 milyon ton sebze ve meyve üretimiyle dünyada sayılı ülkeler arasında yer aldığına işaret eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, üretimde gösterilen başarının pazarlama aşamasında da kesintisiz sürdürülmesi için bakanlığın yürüttüğü çalışmalara dikkati çekti.

DİĞER HABERLER