MEVZUAT

Yayın Tarihi: 25.04.2018 Çarşamba 15:50:00

Yumurta satışında yeni kategori

Yumurta satışında yeni kategori

Gaziantep Yumurtacılar birliği ile Gaziantep İl tarım Müdürlüğü arasında Yeni Yumurta Tebliği konusunda bir toplantı yapıldı.

Yeni yayınlanan yumurta tebliğinde şu görüşlere yer verildi;

24 Kasım 2017 tarihinde Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliğinde yapılan değişiklik yürürlüğe girdi. Ancak uyum için üreticilere 16 Nisan 2018 tarihine kadar süre tanınmıştır. Doğrudan insan tüketimine sunulan “A sınıfı yumurta”larda yetiştirme metodu kodu ile işletme ve kümes numarasının yumurta kabuğu üzerine damgalanması zorunlu hale gelmiştir. Yetiştirme metodu kodu ise A sınıfı yumurtanın etiket bilgilerinde açıklanacaktır.

Bu noktada tüketicilerimize bir hususu hatırlatmak istiyoruz. Yumurta üretimi yapmak ve pazarlamak isteyen her üretici Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından onay almak ve mevzuata uymak, tavuklarının sağlıklı yemlerle beslemek, izinli ilaç ve aşı kullanmak zorundadır. Yetiştirme metodu (organik, serbest, kafeste, kümeste) ne olura olsun Bakanlıkça kayıtlı işletmelerde üretilen yumurtalar sağlıklıdır. Ve en büyük yanılgıda çiftliklerde üretilen yumurtanın endüstri yumurtası, yapay yemle beslenen tavuk yumurtası gibi algılanmasıdır.

Kodu her ne olursa olsun yumurtaların hepsinde ilaç vs kullanımı kesinlikle yasaktır. Kafeslerde yetişen tavuklar da serbest dolaşan tavuklar da mısır, buğday soya ayçiçeği gibi doğal olan aynı yemlerle beslenmektedir. Sadece organik yetiştirilen tavukların organik yem yeme zorunluluğu vardır. Dolayısıyla yapay yem, endüstri yumurtası gibi tabirlerle algı yanılgısı yaratmaya çalışmak hem tüketicinin boşuna cebinden para çıkmasına hem de oluşan güvensizlik sebebiyle daha az yumurta tüketmesine sebep olmaktadır.

En mükemmel ve en ucuz protein kaynağı olan yumurtanın tüketiminin bu şekilde azaltılması uzun vadede özellikle çocukların, ergenlerin, gençlerin ve hamilelerin fiziksel ve zihinsel gelişiminde ne yazık ki çok önemli bir gerilemeye sebep olacaktır.

Türkiye’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı yaklaşık 1080 kayıtlı işletme bulunmakta ve bu işletmelerde yaklaşık 127 milyon tavuktan yıllık 20,2 milyar adet yumurta üretilmektedir. Bunun yanı sıra Bakanlığa kayıtlı küçük işletmelerde üretilen ve yumurta toplam üretimin sadece %0,2 sidir. denildi.

DİĞER HABERLER