MEVZUAT

Yayın Tarihi: 20.09.2017 Çarşamba 12:25:00

Zeytinyağına AB kriteri!

Zeytinyağına AB kriteri!

AB mevzuatına uyum çerçevesinde yenilenen Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağ Tebliği, 17 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyum çerçevesinde, zeytinyağları ve pirina yağlarının tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, etiketlenmesi, muhafazası, depolanması, taşınması ve piyasaya arzı ile ilgili şartları ve ürün özelliklerini yeniden belirledi.

AB mevzuatına uyum çerçevesinde yenilenen Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağ Tebliği, 17 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Natürel zeytinyağı tanımı

Pirina yağı ve zeytinyağı tanımlarına yer verilen Tebliğ’de, natürel zeytinyağı, “Zeytin ağacı meyvesinden doğal niteliklerinde değişikliğe neden olmayacak bir ısıl ortamda, sadece yıkama, dekantasyon, santrifüj ve filtrasyon işlemleri gibi mekanik veya fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen; kendi kategorisindeki ürünlerin fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerini taşıyan yağlar” olarak tanımlandı.

Natürel sızma zeytinyağı, doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan yağlar; natürel birinci zeytinyağı ise doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 2,0 gramdan fazla olmayan yağlar olacak.

Zeytinyağı karıştırılamayacak

Zeytinyağları ve pirina yağlarının kalite ve saflık kriterleri, natürel zeytinyağları ile ilgili duyusal özellikler, natürel sızma ve natürel birinci zeytinyağında kampesterol değeri karar ağaçlarının ekinde verildiği tebliğe göre, zeytinyağı diğer sıvı yağlara ve diğer sıvı yağlar zeytinyağına karıştırılamayacak.

Yurt içinde üretilen zeytinyağının klimatolojik ve agronomik koşullarına göre sterol kompozisyonu ile ultraviyole ışığında özgül soğurma kriterlerinde oluşabilecek değişiklikler Zeytinyağı Komisyonu tarafından belirlenecek. Özel hükümler ithalatta uygulanmayacak.

Natürel zeytinyağlarına hiçbir gıda katkı maddesi ilave edilemeyecek.

Rafine zeytinyağı, riviera zeytinyağı, rafine pirina yağı ve pirina yağına rafinasyon işlemi sırasında kaybolan doğal alfa tokoferollerin yeniden kazandırılması amacıyla alfa tokoferol ilavesi yapılabilecek. Ancak son üründe alfa tokoferol konsantrasyonu 200 mg/kg’ı geçmeyecek.

DİĞER HABERLER