RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 16.08.2018 Perşembe 15:55:00

Hazer Amani hayalini gerçekleştirdi

Hazer Amani hayalini gerçekleştirdi

KONUK: Hazer Amani

RÖPORTAJ: Özlem İnci Sesüren

Ünlü Şef Hazer Amani ile yıllardır hayalini kurduğu sokak lezzetleri konseptli mekanı Fireroom hakkında konuştuk.

Ataşehir’de artık iki yeni mekanınız var; Hazer Amani’nin Kurucu Ortağı olduğu Fireroom ve Showroom. Hazer Şef’in ve ekibinin elinden çıkan, ülkemizdeki ve dünyadaki sokak lezzetlerinin sentezlenerek oluşturulduğu 9 menüdeki müthiş sokak lezzetlerini tatmak istiyorsanız Fireroom’u, ferah bir ofis ortamında kısa bir mola verip arkadaşlarınızla lezzetli kahveler yudumlamak, sunumuyla iştah kabartan salataları tatmak istiyorsanız, sade ve şıklığı bir arada yakalamış, yeşilliklerle donatılmış ve aynı zamanda bir kütüphaneye sahip olan Showroom’u ziyaret edebilirsiniz.

Fireroom ve Showroom nasıl doğdu, bahseder misiniz?


Showroom konseptinde, filo kiralama ve satış firması olan Metal Oto’nun sahibiyle ortaklık kurduk. Kahvaltı ağırlıklı, sağlıklı öğle yemeklerinin olduğu, insanların uzun uzun oturabileceği ferah bir alan yaratmak istedik. İnşallah başarmışızdır.

Fireroom ise yıllardır kurmak istediğim bir sokak lezzetleri mekanı. Amerika’daki diner’ler gibi üçgen şeklinde ve kaldırımın ortasında kalan bir alan oldu. Pişirme işlemi odun ateşinde gerçekleşiyor. Yaklaşık 3 metrelik bir ızgaramız var. 3 farklı odun cinsi kullanıp uzun süre pişen kaburgalardan anında pişen burgerlere, kokorece; Anadolu’dan ve dünyanın dört bir yanından sokak lezzetlerine kadar birçok lezzeti orada tadabiliyorsunuz.

Konseptin tamamlayıcısı olarak, bir konteyner görüntüsü yarattık. Gemicilik yapan bir arkadaşım var, ondan bana uygun bir konteyner bulmasını rica ettim. Konteynerin kapı kısmı geldi ve 750 kilo civarındaydı. Vinç getirmek zorunda kaldık. Eğlenceli bir uğraşıydı.

Neden sokak lezzetleriyle ilerlemek istediniz?

Çünkü hepimiz aslında sokak lezzetleriyle büyüdük. İkinci bir etken de, çoğu insan sokak lezzetlerini çok sevmesine rağmen güvenemiyor. Arkadaş, eş, dost, şef çevremle ne zaman konuşsam “İzmir’de şöyle bir kokoreç yedik, çok lezzetliydi de ne kadar güvenilirdi bilmiyorum.” gibi yorumları çok sık duyuyordum. Bazen sabah kalkıyorsunuz ve içinizden diyorsunuz ki; “Elazığ’da yediğim köfte tost vardı, keşke olsa da yesek.” Ortak noktası odun ateşinde pişmek olan bunun gibi seçme lezzetleri bir araya getirdik.

Tüketiciler, tedirginliği bir kenara bırakıp modernize edilmiş bir konseptte sunulan ürünlerinizi rahatlıkla tüketecek, değil mi?

Konsepti modernize ederken, bir taraftan da orijinal tariflere sadık kaldığımızı söyleyebilirim. Meşhur Kokoreççi Asım’ın -ki İzmirliler buna güzel tepki verecektir- kokoreç reçetesini bire bir uyguluyoruz. Kendisi sağ olsun beni kırmayıp geldi ve 1 hafta boyunca personellerimle ve benimle birlikte mutfağa girdi. Onların yöntemleriyle, 4 saat demlenmesini sağlayarak odun ateşinde pişirdik. Yanında verdiğimiz baharatları ve ekmeğimizi özenle seçtik. Ayrıca, Meksika ziyaretlerinde çok sevdiğim Taco’ları burada yapıyorum. Fireroom, yaklaşık 2-2,5 senelik bir araştırma sonucunda ortaya çıktı. Allah utandırmazsa dünyadan ve Türkiye’nin dört bir yanından sokak lezzetlerini misafirlerimizle buluşturacağız.

Menü içerikleri hangi yönleriyle öne çıkıyor?

Misafirlerimiz, fine-dining bir restoranda 180 gramlık eti tonlarca para ödeyerek değil de, uygun fiyatlarla tüketsin istedim. Ekmek arası yerine bir tepside ev yapımı soslarla birlikte sunuyoruz. Tavuk severler için özel bir marinasyondan geçen tavuk şişimiz var. Dananın ön göğsünü 10 saate yakın süre pişirerek hazırlanan bir sandviçimiz var. Hot dog mutlaka olmalı, çünkü sokaktayız. Ekmek arası ızgara köftemiz var. Fireroom Burger adında özel bir burger yaptık. Ben burger konusunda takıntılı bir insanım.

Showroom’un müşteri profilini nasıl tanımlıyorsunuz?

Showroom’da; ferah bir alanda, bir yandan müziğini dinlemek, bir yandan kahve ya da bitki çayını içmek isteyen, aynı zamanda da ofis olarak kullanabileceği bir alan arayan beyaz yakalılara hitap ettiğimizi söyleyebilirim. Fiyatlandırmayı belirlerken, sadece beyaz yakalıları değil, genç profesyonelleri de müşteri profilimize dahil etmek üzere çalışmalar yaptık. Fireroom’u ise, genel olarak, hızlı bir şekilde yemek yiyip kalkmak isteyen misafirlerimiz tercih ediyor.

Ev ve iş yerlerine paket servis yapıyor musunuz?

Kalitesinin bozulacağını düşündüğüm lezzetleri paket servise koymayacağım. Mesela kokoreci sıcakken yemek gerekiyor, paket servis teslim edilene kadar kuruyabiliyor. Bu sebeple lezzetlerimizi insanlarla buluştururken kaliteden ödün vermek istemiyorum. Misafirlerimizi buraya kadar yoracağızJ