RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 06.06.2018 Çarşamba 11:15:00

İnoksan'dan yeni yatırımlar

İnoksan'dan yeni yatırımlar

KONUK: Vehbi Varlık

RÖPORTAJ: Özlem İnci SESÜREN

Bursa Gıda ve Sağlıklı Beslenme Fuarı’nın ikinci gününde bir araya geldiğimiz İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık ile fuar katılımını ve sektörü değerlendirirken, 2018 hedeflerini konuştuk.

Vehbi Bey, fuar nasıl geçiyor? Katılımınızı ve fuarı değerlendirir misiniz?

Fuarın ikinci gününde katılma fırsatı bulabildim. Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenen Gıda ve Sağlıklı Beslenme Fuarı, Bursa için ilk oldu. İlgili kişi ve kurumların bir araya getirildiği doğru ve güzel bir fuar. Çok emek verilmiş, iyi hazırlanılmış ve çok başarılı olunmuş. Şehir merkezinde olduğu için insanların ulaşımı ve bir araya gelmesi açısından kolaylık sağlıyor. Olması gereken her şey bir araya getirilmiş. Network Fuarcılık; düzenlediği konferanslardan söyleşilere, derneklerin bir araya gelmesine kadar yaptığı birçok çalışmada bu işi çok iyi yapabileceğini gösterdi. İlk fuarlarından birini düzenleyen ve yeni kurulan bu şirket, Bursa için bir şans. Öngördüğüm üzere; Bursa, Marmara Bölgesi, hatta ilerleyen süreçte Türkiye iyi bir fuar firması kazanacak.

İnoksan, endüstriyel mutfak sektöründe öncü bir firma olarak sektöre ne gibi katkılar sağlıyor?

İnoksan, gıda sektörünün tarlada üretip marketlerde satışa sunduğu ürünlerin sofraya ulaşmak üzere mutfakta hazırlanması için altyapı sağlayan bir kurum. Mutfak cihazlarını proje aşamasından montaj aşamasına kadar hazırlayan ve A’dan Z’ye donanımını yapan bir kuruluş. Yaklaşık 38 yıldır faaliyetteyiz. Kurulduğumuzdan beri usta aşçılara, şeflere gıdaları en iyi şekilde lezzete dönüştürmeleri, sağlıklı ve lezzetli yemekler yapmaları için hizmet etmeye çalışıyoruz. Türk mutfağının ününü daha da artırmak ve dünyaya yaymak için biz de destek veriyoruz.

İnoksan’ın 2018 hedefleri nelerdir?

İnoksan yaklaşık 80 ülkeye ihracat yapıyor. Kuruluşunda da hep ilklerin, yeniliklerin öncüsü olarak yola çıktık. Kurulduğu günlerde hayalim ihracat yapmaktı. İthal edilen ürünleri azaltarak ihracat yapan ülke haline gelmekti. Bunu dernek vasıtasıyla ve tüm arkadaşlarımla birlikte başardık. İhracat yaptığımız ülke sayısını 80-90’dan 200 seviyelerine çıkarmak istiyoruz. Dünyadaki ülkelerin hepsinde İnoksan ürünlerinin, Türk mutfağı ürünlerinin kullanılmasını sağlayabiliriz. Dünyanın her yerindeki şef ve usta aşçıların İnoksan’a dokunmalarını sağlamayı hedefliyoruz.

Yeni projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yeni makine yatırımları yapıyoruz. Bu yıl gerçekten olağanüstü geçiyor. 38 yıldır bu işin içindeyim, bu kadar yoğun bir yıl yaşamadık. Hafta sonu çalışıyoruz, hafta içi fazla mesai yapıyoruz. Yoğun bir iş talebi var. 2016’daki sıkıntılı dönemin ve turizme yansıyan olumsuzlukların 2017’de iyileşmesi ve 2018’de bu iyileşmenin yükselmesiyle birlikte çok güzel bir ilerleme kaydettik. Güzel geçen bu turizm yılından sonra 2019 müthiş bir yenilenme ve yeni yatırımlar dönemi olacak. Çok fazla sipariş alıyoruz ve inanılmaz yoğun çalışıyoruz.