RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 06.02.2018 Salı 12:15:00

İtalyan ve Türk mutfağının başarılı ortaklığı

İtalyan ve Türk mutfağının başarılı ortaklığı

KONUK: Arzu Bulucu Karstarlı

RÖPORTAJ: Yağmur Ceylan

G&M Food Service Genel Müdürü Arzu Bulucu Karstarlı’dan girişimci, genç, dinamik ve bilinçli büyüyen şirketleri hakkında bilgi aldık. İşini profesyonel olarak yapan GMFS, sağlam adımlarla ilerliyor.

GMFS firması nereden doğdu?

G&M FOOD SERVICE, bir İNCEOĞLU GRUP iştirakidir. Firmamız 20 yıllık dış ticaret tecrübesiyle 3 ülkede ofisi bulunan ve 24 ülkeye direkt satış yapan bir danışmanlık ve ticaret şirketidir. Ana işimiz İtalya ve Türkiye’de grubumuza ait ürünlerin ya da partner firmalarımızın ürettiği ürünlerin satış pazarlamasını yapmaktır. G&M Food Service ise bu grubun Türkiye’deki dağıtım ağı ile EDT kanalını hedef alan; ürettiğimiz ve ithal ettiğimiz tüm ürünlerin satış üssü konumunda olan pazarlama şirketimizdir.

Özellikle İtalyan ürünlerinin portföyde ağırlıklı olduğunu görüyoruz, neden?

Firmamızın kurucusunun ticari tecrübesi İTALYAN pazarı ve ürünleri ile oluşmuştur. 15 yıldan uzun süre İTALYA’nın önde gelen firmalarının yöneticiliğini yapmış ve bu firmaların DOĞU’daki pazarlarını oluşturmuş olması sebebiyle çok ciddi bir iş tecrübemiz ve referansımız mevcuttur. Bu sebeple firmamız, özellikle Gıda ürünlerinde İTALYAN gıda firmalarının temsilciliğini yapmaktadır. Arap yarımadası ve Uzak doğu pazarında RICHETTI, NOVI, FARCHIONI, CASTIGLONI, B.DI VERONA, SAMMONTANA gibi kendi alanlarında önemli yere sahip firmaları temsil etmekteyiz. Bu firmalarla iş birliğimiz gün geçtikçe artmakta ve her yıl neredeyse bir önceki yılın 2 katı ciroya ulaşmaktayız.

Kısa ve uzun vadedeki planlarınız nelerdir?

Biz bu uluslararası tecrübemizi sadece dış ticarette değil, iç pazarda da kullanmak istiyoruz. Bu sebeple ortaklarımızdan aldığımız know-how ile üretime de başladık. Şu anda Türkiye’nin en büyük zincirlerinden birine kendi markasıyla birkaç çeşit ürün üretiyoruz. Ayrıca yine kendi tesislerimizde İtalyan makineleri ve reçeteleriyle TAZE MAKARNA üretiyoruz. Bu markamız yakın zamanda İTALYA’da ürettiğimiz ve sattığımız TAZE MAKARNA ürünlerinin yerine geçecektir. PASTA GIULIETTA grubumuza ait bir marka olup, çok yakında tüm Türkiye’de seçkin restoranlarda yerini alacaktır. GMFS’nin asli hedeflerinden biri de kendi markalarımızın Türkiye’deki dağıtımını sağlayacak profesyonel bir dağıtım organizasyonu oluşturmaktır. Bu sebeple İZMİR gibi EDT kanalının merkezi sayılacak bir şehirde üst kurmaya karar verdik. Ve yatırımımızı burada yaptık. Bir yıldan kısa sürede çok sağlıklı bir dağıtım sistemi ile Türkiye sahil şeridinde yaygın bir bayilik sistemini tamamlamış olacağız. Birçok şehirde bayilerimiz ve iş ortaklarımız hazır.

Türkiye için ithal ürünler neden bu kadar önemli?

Biz aslında bu işin uzun soluklu kısmıyla ilgileniyoruz. Amacımız çok başarılı ancak Avrupa dışına çıkmamış İtalyan devlerinin pazarını büyütmek ve daha sonra onlarla birlikte üretici olarak çalışmak. Bu bizim hem dış ticaretteki gücümüzü koruyacak, hem de alınan know-how ile başarılı bir üretici olarak ülkemizin ihracatına destek olacağız. İtalyan mutfağı Türk halkı tarafından oldukça rağbet gören bir mutfaktır. İtalyan partnerlerimizden edindiğimiz tecrübeyi Türk damak tadına ve geleneğine uygun şekilde revize ederek Türk halkının kaliteli ve yerli İtalyan mutfağı ürünlerine kolayca ulaşmasını sağlayacağız. Biz hem İtalyanlardan aldığımız tavsiyeler ve bilgilerle çok iyi üretici olacağız, hem de kıvrak Türk zekâmızla bunu tüm dünyaya satacağız. Bu konuda bizim gibi genç bir şirketin ve genç bir kuşağın ülkemize ve geleceğimize bu katkıyı sağlayacağına inanıyoruz. Tüm ekip arkadaşlarımızla bu konuda çok iddialıyız.

GMFS bu süreçte sizin için ne rol oynayacak?

Çok iyi bir ekibimiz var. Çok iyi bir ürün portföyümüz var. Çok büyük Türk üreticiler bize ve grubumuza çok güveniyor. Biz de bütün bunları yan yana koyup işimizi yapacağız. EGE bizim önceliğimiz. Yerli üreticiler ile portföyümüzü tamamlıyoruz. Onlar için biz standart bir dağıtım şirketi değiliz, bizim ticarete bakışımızı seviyorlar. Her şeyi satmıyor, sadece doğru ürünü ve en iyisini satıyoruz. Burada öncelikle biz standardımızı belirliyoruz. Çok basit olarak kendi yemediğimizi, ailemize yedirmediğimiz hiçbir şeyi satmıyoruz. Ucuz olsun çok satar demiyoruz. Bu sebeple iş ortaklarımıza, en iyi patatesi, en iyi yağı, en iyi eti, en iyi peyniri ve en iyi sosları sunuyoruz. Onlar da bu konuda bize güveniyorlar. Bu sebeple portföyümüzde Türkiye’nin en iyileri var. Hepsi ile çalışmak bizim için çok keyifli, çünkü sattığımız hiçbir ürün için tek bir tereddüdümüz yok. Tedarikçilerimiz de bizim hedeflerimize ulaşmamız için destek oluyorlar. Ayrıca tedarikçilerimizin birçoğunun dış ticaret operasyonlarında, onların Dünya pazarına açılması için elimizden gelen tüm desteği veriyoruz. Sonuç olarak biz kısa süre içinde, bölgenin en ciddi ve en önemli HORECA tedarikçisi olmak için Türkiye’de portföyümüzü, bizim doğrularımızla satacak, bir ağ oluşması için temeli atmış bulunuyoruz. Çok yakında İTALYAN ve TÜRK mutfağının başarılı ortaklığı, tüm TÜRKİYE’de ve dünyanın doğu kanadındaki geniş bir bölgede kendinden bahsettirecektir. Umarım bu başarı hikâyesinin başlangıç noktası olan İZMİR başta olmak üzere, tüm EGE Bölgesi ve hatta tüm TÜRKİYE bizimle gurur duyar.