RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 09.09.2016 Cuma 06:45:50

Kemik erimesi nasıl önlenebilir?

Kemik erimesi nasıl önlenebilir?

KONUK: Uzm. Dyt. Ceren YOLAÇAN İŞERİ

RÖPORTAJ: Hande Pusat

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz nasıl önlenebilir, korunmak için neler yapılmalı? Sizin için Uzman Diyetisyen Ceren YOLAÇAN İŞERİ’ye sorduk.

Osteoporozun varlığı nasıl hissedilir? Vücudun hangi bölgesinde ağrı olur?

Osteoporozun erken evrelerinde pek fazla rahatsızlık hissedilmez. Fakat sırt ağrılarınız varsa (bu kaburgadaki kırıklara veya çökmelere bağlı sinir sıkışmalarından kaynaklanabilir), boy kısalması varsa, kambur durmaya başladıysanız, kadınlarda erken menopoz söz konusuysa, uzun sure kortizon içeren ilaçlar kullandıysanız veya ailenizde osteoporoza bağı kemik kırıkları varsa mutlaka en kısa zamanda bir hekimi ziyaret etmelisiniz.

Osteoporoz neden olur?

Osteoporoza sebep olabilecek pek çok risk faktörü vardır. Yaş ilerledikçe risk artar. Etnik köken etkilidir; beyazlar ve Asyalı kadınlar daha fazla risk altındadır. Aile hikayenizde, özellikle de anne, baba veya kardeşinizde kalça kırığı varsa risk fazladır. Hormonal faktörler etkilidir; kontrol altında olmayan tiroid problemleri, kadınlarda menopozda azalan östrojen, erkeklerde yaşla azalan testosteron riski arttırır. Kötü beslenme, D vitamini eksikliği bazı ilaçların (uzun süre kortizon kullanımı veya astım, romatoid artrit, kolit, reflü ve bazı kanser tedavilerinde kullanılan ilaçlar) kullanımı veya çölyak, inflamatuar barsak hastalığı, karaciğer veya böbrek hastalıkları, romatoid artrit, multipl myelom gibi hastalıklar, hareketsiz yaşam, alkol ve sigara kullanımı da riski arttıran faktörler arasındadır.

Osteoporoza daha çok kadınlarda mı rastlanır erkeklerde mi?

Kadınlar, erkeklerden daha fazla risk altındadır. Özellikle 50 yaş üzeri kadınlarda osteoporoz gelişme riski oldukça yüksektir.

Her yaş grubu osteoporoz riski taşıyor mu?

Yaş ilerledikçe osteoporoz riski artar. Genellikle 30 yaş sonrası kemik yoğunluğu azalmaya başlar. Kadınlarda menopoza yaklaştıkça kemik kaybı hızlanır.

Tedavide erken teşhis önemli mi?

Mutlaka. Doktorunuz kemik mineral yoğunluğu ölçümüne göre kemik erimesi veya mineral eksikliğiniz olup-olmadığını değerlendirebilir. Kemik mineral eksikliği kemik erimesinin öncüsüdür ve eğer mineral eksikliğiniz varsa uygun tedaviyle kemik erimesinin ve kırık riskinin önüne geçmek mümkündür.

Korunmak için hangi yiyecekleri tüketmeliyiz?

Hayat boyu kalsiyumdan fakir beslenmek kemik yoğunluğunun azalmasına, erken kemik kayıplarına ve kırık riskinin artmasına sebep olabilir. Korunmak için yeterli kalsiyum alınmalıdır.  Yağı azaltılmış süt ve ürünleri (yoğurt, ayran, peynir vb) kemik sağlığı için önemlidir. Besin satın alırken etiketi okumak ve kalsiyumdan zengin olanları seçmek gerekir. Laktoz intoleransınız varsa, süt ürünlerini tüketemiyorsanız, kalsiyum ilave edilmiş süt alternatiflerini (soya sütü, badem sütü... vb) tercih edebilir ve günlük beslenmenizde yeşil yapraklı sebzelere (brokoli, ıspanak vb) yer verebilirsiniz.

Düzenli olarak neler yapmalıyız?

Sağlıklı kemiklere sahip olmanın yolu yeterli kalsiyum ve D vitamininden geçer!
Yeterli ve dengeli beslenmeli, yaşam boyu kalsiyumdan zengin gıdaları tercih etmeliyiz. D vitamini eksikliğimiz varsa bir hekime danışarak D vitamini takviyesi almalıyız. D vitamini güneş ışınlarının etkisiyle oluşur. Günlük D vitamini gereksinimimizi karşılamak için kollarımızın, bacaklarımızın ve yüzümüzün 20 dakika gün ışığına maruz kalması gereklidir. Yağlı balıklar (somon ,ton, sardalya), yumurta, balık yağı, süt, tereyağı D vitamininden zengin besinlerdir.

Osteoporozu tetikleyen yiyecekler var mıdır?

Fazla tuz tüketimi, fazla kafein tüketimi ve karbonatlı içecekler kemik sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerdir. Yeterli ve dengeli beslemeli ve bu gıdaların tüketimini sınırlandırmalıyız.
 
Egzersiz ne derece önem taşıyor?


Düzenli egzersiz yapmak kemik kaybını azaltmak ve hatta kemik kitlesini ve kas gücünü arttırmak açısından önemlidir. Duruş ve denge becerilerinin korunmasını sağlar. Böylelikle kırık ve düşme riskini azaltır. Egzersiz hem ruhsal, hem fiziksel sağlığı iyileştirir. Egzersiz alışkanlığı kazanmalı ve ömür boyu sürdürülmeliyiz. Hareketsiz bireyler osteoporoza karşı daha fazla risk altındadır.

Hangi egzersizleri ve sporları tercih etmeliyiz?

Bireyin yaşına ve koşullarına uygun olmak şartıyla (hekiminize de danıştıktan sonra) yürüyüş, jogging, dans etme, merdiven çıkma veya ağırlık egzersizleri planlanabilir.

Boy-kilo oranı önem taşıyor mu?

Evet. Dünya Sağlık Örgütü vücutta sağlığı bozacak ölçüde ‘aşırı yağ birikimi’ni obezite olarak tanımlanmıştır. Vücut ağırlığını değerlendirmek için kullandığımız en kolay yol ‘beden kitle indeksi’dir. Vücut ağırlığınızı (kilo cinsinden), boyunuzun karesine (santimetre cinsinden) bölün. Eğer çıkan değer 18,5’un altında ise zayıf, 18,5-25 arasında ise sağlıklı kiloda, 25-30 arasında ise fazla kilolu, 30’un üzerinde ise obezsiniz. Geçtiğimiz yıllarda obezitenin osteoporoza karşı koruyucu olduğu düşünülse de günümüzde fazla kiloların, özelikle de fazla yağların iskelet sağlığını olumsuz etkilediğini ve osteoporoz  için bir risk faktörü olduğunu biliyoruz.

Düşük vücut ağırlığı da osteoporoz için bir risk faktörüdür.

Uzman Diyetisyen Ceren YOLAÇAN İŞERİ’ye, verdiği faydalı bilgiler için teşekkür ederiz.