ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 04.03.2016 Cuma 09:35:13

Gıda ihracatçıları Japon pazarına Foodex Fuarı ile girecek

Gıda ihracatçıları Japon pazarına Foodex Fuarı ile girecek

Yıllık 60 milyar doların üzerinde gıda ithalatı yapan Japonya’da düzenlenen Foodex Japan 2016 - 41. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı, Türk gıda ihracatçıları için Japonya ve Uzakdoğu pazarına ulaşmak için fırsat sunuyor.

Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yapılan Foodex Japan 2016 - 41. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı, 8-11 Mart 2016 tarihleri arasında Japonya’nın Chiba kentinde Makuhari Messe (Nippon Convention Center)’da düzenlenecek. 

Japonya’nın tarım ve gıda ürünleri ihtiyacının önemli bölümünü ithalat yoluyla karşıladığını, gıda ihtiyacının sadece yüzde 40’ını kendisi karşılayabilen ve 130 milyon nüfuslu bir ülke olduğunu ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Foodex Japan Fuarı’na, 2015 yılında 79 ülke ve bölgeden toplam 2 bin 977 firma ve yaklaşık 77 bin ziyaretçinin katıldığını belirterek, Türk firmalarına Japonya ve Uzakdoğu pazarında konumlarını güçlendireceklerini belirtti. Türkiye’den 2015 yılında Japonya’ya 148 milyon 482 bin dolarlık gıda ürünleri ihracatı yapıldığını söyleyen Ünlütürk, “Yıllık 60 milyar dolarlık gıda ithalatı yapan Japonya, tarım ve gıda ürün ihtiyaçlarının büyük bir kısmını ithalatla karşılıyor. Türklere karşı müthiş sevgileri var. Bunu Türk-Japon Ortak yapımı Ertuğrul filmiyle de perçinledik, Japonya'da bu film çok ilgi gördü, çeşitli ödüller aldı. Japonya'da ithalatçılar sizden bir kez mal aldıkları zaman sizi unutmazlar. Herkes bu ülkeye mal satmak istiyor. Tek şartları var, o da kalite.” Dedi.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER