KÜLTÜR - SANAT

Yayın Tarihi: 09.09.2016 Cuma 10:02:02

FEST gezginlerinin bayram programları!

FEST gezginlerinin bayram programları!

FEST Travel’ın Kurban Bayramı tatiline özel olarak kurguladığı geziler yola çıkmaya başladı bile.

Bu bayramda FEST Gezginleri dört farklı kıtada 25’ten fazla ülkede, Kanada’dan Özbekistan’a, Madagaskar’dan Finlandiya’ya, Çin’den Bolivya’ya uzanan bambaşka coğrafyalarda seyahat ediyor.

 LÜKS TRENLERLE UNUTULMAZ YOLCULUKLAR:

TRANS-KANADA VE TRANS-SİBİRYA
 
FEST Gezginleri bayram yolculuklarına en batıdan başladı bile… 4 Eylül’de yola çıkan TRANS-KANADA grubu, 17 Eylül’e dek Pasifik Okyanusu’ndan Atlantik Okyanusu’na dek tüm Kanada’yı gezecek. Dünyanın en unutulmaz ve en gösterişli seyahat deneyimini yaşatmak amacıyla hizmet veren Rocky Mountaineer treniyle Kanada kayalıklarının kalbine yapılacak bu seyahatte gezginlere nefes kesen manzaralar, çam ormanları, göller, kanyonlar, buzullar, karlı dağlar eşlik ediyor. Jasper, Banff, Yoho ulusal parkları, Toronto, Ottowa, Quebec, Montreal gibi şehirler ve dünyanın en ünlü şelalesi Niagara, gezginlerin rotasındaki duraklardan bazıları…

 
Dünyanın en lüks tren firmalarından Golden Eagle’ın Türkiye’deki tek temsilcisi FEST’in Gezginleri, 4 - 17 Eylül arasında raylar üzerinde bir başka nefes kesici yolculuğa çıktı: Bu yıl 100. yaşını kutlayan efsanevi rota TRANS-SİBİRYA. Sekiz farklı saat diliminin bulunduğu Sibirya’nın üçte birinin geçileceği bu yolculuk, Vladivostok’tan başlayıp uçsuz bucaksız Orta Asya bozkırlarına, Baykal sularından Ural Dağları’nın zirvelerine, Habarovsk’un vahşi ikliminden Moğolistan’ın derinliklerine uzanan ve Moskova’da sonlanan bir keşif gezisi olacak.
 
ÇİN UYGARLIĞININ DÜNÜ VE BUGÜNÜ
 
Kalıcılığı ve çeşitliliği ile dünya tarihine damgasını vuran en kadim kültürlerden ÇİN, 6 - 18 Eylül tarihleri arasında FEST Gezginlerini ağırlıyor. Simetrik başkent Beycing, Doğu’nun incisi Şanghay, yüzyıllara meydan okuyan Çin Seddi, gizemli Yasak Kent, eşsiz manzaralarıyla Guylin, Doğu’nun Venedik’i Sucoğ, suyla iç içe bir yaşamın sürdürüldüğü Tongli, dev yeraltı ordusu ve farklı etnik unsurlarıyla Şian, Çin’in doğal ve kültürel güzelliklerini sunacak.
 
EGZOTİK BİR ASYA MASALI: ENDONEZYA
 
17.500’den fazla adası ile benzersiz bir coğrafi oluşum ve dünyanın en kalabalık ülkelerinden ENDONEZYA, bir volkanlar, tropik ormanlar, boğazlar ve verimli ovalar diyarı… 6 - 18 Eylül arasındaki gezimizin odağında, Hindu-Budist imparatorluklarının, İslam emirliklerinin ve Hollanda kolonisinin merkezi Cava, kraliyet şehri ve ülkenin sanat merkezi Yogyakarta, büyüleyici doğası ve kaya mezarlarıyla Toraca, sayısız tapınak ve heykeliyle ‘tanrıların adası’ Bali, animist inanç geleneklerinin halen etkin olduğu Sulawesi ve gezi programlarında es geçilmeyi hak etmeyen ‘zafer şehri’ Cakarta yer alıyor.
 
SİHİRLİ ADALAR ÜÇGENİ: MADAGASKAR - RÉUNION - MAURITIUS
 
Bayram tatili için yola çıkan ilk Afrika grubumuz, MADAGASKAR, RÉUNION ve MAURITIUS’ta vahşi doğanın keşfiyle dolu 10 gün geçirecek. 7 - 18 Eylül tarihleri arasındaki gezimiz, evsahipliği yaptığı canlıların yüzde 95’ini dünyanın başka yerlerinde görmenin mümkün olmadığı, doğa tutkunu ve nadir canlı türlerini görmeyi arzulayan herkesin bir gün ziyaret etmeyi hayal ettiği Madagaskar’da, yağmur ormanlarında özgürce yaşayan lemurlarla, kurbağalarla, bukalemunlarla, sürüngenlerle, çeşitli kuşlarla, köklerinin göğe yükseldiğine inanılan kutsanmış baobab ağaçlarıyla ve rengârenk orkidelerle karşılaşacak; eskiden bir sürgün yeri ve halen Fransa’ya bağlı bir denizaşırı il olan volkanik Réunion adasının ilginç doğal oluşumlarını ve turistik değeri çok geç fark edilen, mercan resifleriyle çevrili istiridye biçimli ada Mauritius’un renkli dünyasını keşfedecekler.
 
CASTRO, CHE VE HEMINGWAY’İN İZİNDE KÜBA
 
Bu bayramda da gezginlerimize bir klasik haline gelen rotalarımızdan KÜBA’da Fidel Castro, Che Guevara ve Hemingway’in ayak izlerinde unutulmaz bir yolculuk sunuyoruz. 9 - 18 Eylül tarihleri arasında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Havana Eski Kenti, Cienfuegos, Trinidad ve Camagüey tarihi merkezleri ve Şeker Kamışı Vadisi’nde geçecek bu yolculuk geçmişten günümüze uzanan faytonlar, 50’li yılların Amerikan arabaları ve şarkı söyleyip dans ederek sokakları ve meydanları karnaval alanına çeviren Kübalılarla rengârenk geçecek.
 
MİSTİK DİYARLAR: NEPAL - BUTAN - LADAK
 
FEST Gezginlerinin bayramda çıkacağı yolculuklardan biri de dünyanın en mistik diyarları NEPAL, BUTAN ve LADAK’a olacak. 9 - 23 Eylül tarihleri arasındaki program, gezginleri zamanın durduğu bir coğrafyada binlerce yıllık kadim inançlar, akıl almaz manastırlarla siyasi merkezler ve Himalaya Budizmi yorumlarıyla tanıştıracak. Gizemli Katmandu Vadisi, “Son Şangri-La” Butan ve Batı Himalayalar ile Tibet Platosu arasında sınır oluşturan Trans-Himalaya bölgesinin batı ucundaki “Küçük Tibet” Ladak’ta geçirilecek iki hafta, tropikal orman kuşağından çorak bozkırlara uzanan muhteşem doğa manzaralarıyla da büyüleyecek.
 
İNKALARIN TOPRAĞI: PERU - BOLİVYA
 
Bayramda Güney Amerika’daki rotamız PERU ve BOLİVYA olacak. 9 - 20 Eylül tarihleri arasında FEST Gezginleri, İnka Uygarlığı’nın topraklarında, And Dağları’nın dorukları arasındaki kayıp şehirlerden kolonyal mimari şaheserler ve Kolomb öncesi döneme ait binlerce esere ev sahipliği yapan eşsiz müzelerle dolu modern şehirlere unutulmaz bir keşif gezisin çıkacak. Pasifik Okyanusu’nun çöl görünümlü kıyılarından Titicaca Gölü’nün büyülü manzaralarına uzanan rotanın en önemli durakları ise Cuzco, Machu Picchu, Tiwanaku, Lima, Ballestas Adası ve gizemi halen çözülememiş çizgileriyle Nasca olacak.

 BÜYÜK GÖÇ ZAMANI SAFARİ: KENYA - TANZANYA - ZANZİBAR
 
Afrika’daki bir diğer rotamız da 9 - 20 Eylül tarihleri arasında KENYA - TANZANYA - ZANZİBAR olacak. Büyük Göç zamanında vahşi doğaya bir safari olan programda kıtanın en güzel doğal parklarına sahip Kenya, büyüleyici coğrafyası ve bozulmamış yerli köyleriyle Tanzanya, uzun sahilleri ve muhteşem doğasıyla Zanzibar; Ngorongoro Krateri, Taş Şehir, Serengeti ve Masai Mara ulusal parkları ve filmlere ev sahipliği yapmış muhteşem manzaraların oluşturduğu bir fonda hayvanlar âleminin en büyüklerini görme imkânı bulunuyor.
 
HİTİT GÜNEŞİ HATTUŞAŞ
 
10 - 14 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Hattuşaş gezimiz, Hitit coğrafyasının kalbinde, Ankara-Yozgat-Çorum-Amasya hattında bir yolculuk olacak. Türkiye’den UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne ilk giren kültür varlıklarından Hitit başkenti Hattuşaş, milattan önce 2. binyılda kent teşkilatı, tapınakları, kraliyet konutları ve surlarıyla, kent kapılarındaki zengin süslemeleriyle, Yazılıkaya’daki kabartmalarıyla hem kültür ve sanatta hem de siyaset ve mimaride öne çıkmış, hem de Anadolu’da ve Ortadoğu’da hatırı sayılır bir etki yaratmış. Hitit’in Osmanlı’yla harmanlandığı bu topraklarda, Bedri Rahmi’nin “Ne söylesem anlatmaya az gelir güzelliğini / Karadutum, çatalkaram, çingenem” diye başlayan ünlü “Karadut” şiirinin ilham kaynağı cisim bulacak.
 

 ADRİYATİK KIYILARINDA: HIRVATİSTAN VE BOSNA-HERSEK
 
Tatilde Balkanların yemyeşil doğasını ve kültürel mirasını deneyimlemek isteyenlerin tercihi, 10 - 17 Eylül tarihler arasında gerçekleşecek HIRVATİSTAN, DALMAÇYA KIYILARI, MOSTAR VE SARAYBOSNA gezimiz oldu. Adriyatik’in en güzel sahil şeridine sahip İstra Yarımadası, savaşın izlerini hâlâ barındıran Bosna-Hersek, Mostar Köprüsü, tarihi merkezleri UNESCO Mirası olan Split, Trogir ve Dubrovnik şehirleri, Plitvice Ulusal Parkı ve Dalmaçya kıyıları, gezginlere farklı bir Akdeniz’i yaşatacak.
 
MAVERAÜNNEHRİN İNCİLERİ: SEMERKANT - BUHARA - HİVA
 
“Bu dünya iki hükümdara yetecek kadar büyük değil,” diyen Timur’un topraklarında; bilginlerin, orduların, fikirlerin ve kültürlerin yolu MAVERAÜNNEHİR’deki yolculuğumuz 10 - 17 Eylül tarihleri arasında… Özbekistan’da yaşanacak bu masalda “dünyanın aynası” Semerkant, İslam’ın manevi merkezlerinden Buhara, Harzem ülkesinin gözbebeği Hiva; Uluğ Bey, Şîr-Dâr ve Tilla Kâri medreseleri, Bibi Hanım Camisi, Kalyan Minare ve Orta Asya’nın en büyük şehri Taşkent görülecek.
 
ROMANTİK ALMANYA
 
Bereketli Tuna ile başı dumanlı Alpler arasındaki GÜNEY ALMANYA gezimiz 11 - 17 EYLÜL tarihleri arasında, OECONOMICA çatısı altında gerçekleştirilecek. Programda Bamberg, masalsı hikâyeleriyle Neuschwanstein ve Heidelberg şatoları, şarap mahzenleriyle Würzburg, Romantik Yol’un en güzel kasabası Rothenburg Ob Der Tauber, Nazilerin miting alanları ve Nazi mahkemelerine ev sahipliği yapmış Nüremberg ile ülkenin “gizli başkenti” Münih yer alıyor.
 

 RÖNESANS ŞATOLARI VE ORTAÇAĞ KATEDRALLERİ
 
Fransa tarihinin en hareketli dönemlerine tanıklık etmiş olan Loire Vadisi’nde, 11 - 17 Eylül arasındaki bu yolculukta, peri masallarından süzülüp gelen şatolar Azay le-Rideau, Chenonceau, Blois, Villandry ve Chambord; sayfiye kenti Vannes, ressamlar kasabası Pont Aven, Fransa’nın okyanusa açılan zarif penceresi Saint-Malo ve gelgitin zaman zaman bir adaya çevirdiği Mont Saint-Michel Manastırı ve Fransız mutfağının seçkin örnekleri bulunuyor.
 
ÇİZMENİN UCU: GÜNEY İTALYA
 
GÜNEY İTALYA gezimiz 11 - 18 Eylül tarihleri arasında. İtalya’nın en zengin arkeolojik alanlarından Napoli, Roma kültürünün en “canlı” temsilcisi Pompei antik kenti, huzur veren Kapri adası, tapınak zengini Paestum ve İtalyan Rivierası’nı kapsıyor. Gezginler, Amalfi denizcilerinin ve Bari korsanlarının öyküleriyle Akdeniz lezzetleri eşliğinde İtalya’nın farklı bir yüzünü deneyimleyecek.
 
HEM FRANSIZ HEM ALMAN: BİR YUDUMDA ALSACE
 
Fransız kültürünü ve Alman etkisini aynı anda üzerine giymiş ALSACE, bu özelliği ile Fransa’da benzersiz. Ren’in en büyük limanı Strazburg, kale-kent Colmar, “Fransa’nın en güzel köyü” Eguisheim, Vosges Dağları’nın eteğindeki Alsace Bağ Rotaları üzerinde yer alan Rönesans yapıları, uçsuz bucaksız bağlar ve unutulmayacak yerel tatlar, 12 - 16 Eylül tarihleri arasında Alsace gezginlerimizin durakları olacak.
 
BALTIK BAŞKENTLERİ: HELSİNKİ - TALLİNN - RİGA - VİLNİUS
 
Bayramda Avrupa’daki son rotamız, 12 - 18 Eylül arasındaki 4 BALTIK BAŞKENTİ. Bir liman kenti ve kültür başkenti olan Helsinki’den başlayan gezide, ortaçağ havası taş döşeli sokaklarında solunan Tallinn, mükemmel bir yeşil dekora kondurulmuş gibi duran Riga ve kayıp bir krallığa ev sahipliği yapan Vilnius’ta, FEST Gezginler efsanelerle zenginleşen bir tarihe tanıklık edecek.
 
Daha fazla bilgi için: www.festtravel.com
 

DİĞER HABERLER