KÜLTÜR - SANAT

Yayın Tarihi: 14.04.2014 Pazartesi 09:21:00

Türk Kahvesi Tanıtım Müzesi

Türk Kahvesi Tanıtım Müzesi

UNESCO tarafından korumaya alınan ve dünya halklarının ortak mirası haline gelen Türk kahvesinin doğru tanıtımı için müze kuruluyor.

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne alınarak dünya halklarının ortak mirası haline gelen Türk kahvesinin doğru tanıtımı için müze kuruluyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Ahmet Arı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türk kahvesinin pişirilme tekniği ve sunumuyla geleneksel kültürün en kıymetli değerlerinden olduğunu söyledi.

Türk kahvesinin, kısa süre önce Bakü'de gerçekleştirilen Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetler Arası Komitenin 8. Toplantısı'nda Temsili Liste'ye alındığını anımsatan Arı, "Bunun ardından Bakanlığımız, Türk kahvesi kültürünün etrafında şekillenen gelenek ve toplumsal uygulamaların korunmasına yönelik ciddi adımlar atacak" dedi.

Türk kahvesinin özgün pişirilme tekniği, sunumu, geleneksel sohbet toplantıları, evlilik ritüelleri ve yemek kültürüne etkisiyle günlük hayatın vazgeçilmezi haline geldiğini vurgulayan Arı, el sanatlarından edebiyata, sahne sanatlarından resim sanatına pek çok alana ilham kaynağı olduğuna da değindi.

Biri Türkiye'de diğeri yurt dışında

Türk kahve kültürünün üretiminden içimine kadar her aşamasının önemli bir zenginliğe sahip olduğunu ve doğru bilinmesini istediklerini anlatan Arı, bu amaçla yurt içinde ve yurt dışında iki müze açmayı planladıklarını ifade etti.

Arı, açılacak müzelerde hem kahve kültürüyle ilgili eğitim verileceğini hem de turistik bir değer yaratılmaya çalışılacağını kaydetti.

Yurt içinde faaliyet gösterecek müzenin yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği İstanbul'da açılabileceğini dile getiren Arı, müzede kahve kültürüne ait her obje ve ögenin de görücüye çıkacağını sözlerine ekledi.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER