YAŞAM

Yayın Tarihi: 14.10.2015 Çarşamba 06:06:05

Kahveyi spordan önce içerseniz…

Kahveyi spordan önce içerseniz…

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Yıldız, spordan önce kahve içilmesini önerdi.

Spor yaparken doğru beslemenin çok önemli olduğuna vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Yıldız, spordan önce kahve içilmesini önerdi. Spor yapmadan önce tüketilen kahve metabolizmayı hızlandırır.

Yanlış beslenerek yapılan sporun zarar vereceği konusunda uyaran Yıldız, "Eğer spor yapıyorsanız beslenme tarzınızı gözden geçirmenizde ve gerekirse uzman desteği almanızda fayda var" dedi.

Egzersizden en az 2 saat önce mutlaka bir öğün yapılması gerektiğini belirten Yıldız, spor öncesi, yağlı, tatlı ve hamur işleri gibi yüksek glisemik indekse sahip gıdalardan uzak durulmasını istedi. Düşük yağlı, kompleks karbonhidratlı gıdaların spor için uygun olduğunu vurgulayarak, "Spordan önce beslenildiğinde depoları doldurarak, spor sırasında zihinsel ve bedensel performansınızı yükseltmiş olacaksınız. Ancak besin seçiminiz spora uygun olmalı. Kolay sindirilebilir, düşük glisemik indekse sahip, performansınızı artıracak besinleri tercih etmelisiniz. Basit şeker içeren hamur işleri, tatlı, rafine yiyecek-içecekler, beyaz ekmek, patates, pirinç pilavı, makarna gibi besinlerden spor öncesi uzak durulmalıdır. Çünkü bu gıdalar yüksek glisemik indekse sahip olduklarından insülin seviyesini artırır. Dolayısıyla yağ yakımını da zorlaştıracaktır. Bu nedenle düşük yağlı, kompleks karbonhidratlı gıdalar spor için uygundur" şeklinde konuştu.

Zayıflamak isteyenlere de önemli tavsiyelerde bulunarak zayıflamak isteyenlere spordan önce bir fincan kahve içilmesini ise şöyle belirtti: “Spordan önce içilen kahve, sizi uyararak metabolizmanızı hızlandıracak. Bu da sporda daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır. Ancak miktarını abartmamakta yarar var. Bir fincan şekersiz kahve ile su yeterli olur".

[ucluhaber]
Etiketler sağlık, spor, kahve, beslenme,

DİĞER HABERLER