YAŞAM

Yayın Tarihi: 20.03.2015 Cuma 06:00:00

Kansere Çözüm Kudret Narı Olabilir mi?

Kansere Çözüm Kudret Narı Olabilir mi?

Kudret narı daha çok tropik iklimde yetişen, uzun yapraklı, sarı çiçekli bir sarmaşık türüdür. Kudret narıyla ilgili yapılan bir çalışma…

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Hazal Gür’ün, “kudret narı bitkisinin kanser tedavisinde kullanılmasına” yönelik “Momordica Charantia Ekstraktlarının Kanser Hücre Hatlarında Antikanser Etkisinin Araştırılması ve Hücreiçi Sinyal Yolaklarının İncelenmesi” isimli projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Çift ana dal öğrencisi olan Hazal Gür, aynı zamanda Moleküler Biyoloji Genetik Bölümünde de 1.sınıfta öğrenim görüyor. Proje danışmanı Yrd. Doç. Dr. Belkıs Atasever Arslan’ın desteğiyle TÜBİTAK’a başvuran Hazal Gür’ün “kudret narı bitkisinin antikanser etkisini incelemek” amacıyla yürüttüğü proje kabul edildi.

Gür, bundan sonraki aşamada kudret narı bitkisinin antikanser etkisini inceleyeceklerini ve bunun hücre içi sinyal yolaklarını araştıracaklarını belirterek “Amacımız kudret narı bitkisinin ilaç potansiyelini araştırmak. Kudret narı bitkisi kanser için bir ilaç potansiyeli taşıyor mu, bunu araştıracağız. Bir maddenin antikanser ilaç potansiyeli taşıması demek, sağlıklı hücrelere zarar vermeden, sadece kanser hücrelerini yok etmek demektir. Bizim bu projedeki amacımız da kudret narı bitkisinin antikanser ilaç potansiyeline sahip olup olmadığını bulmak. Bunun sonucunda kudret narı bitkisinin eğer ilaç potansiyeli taşıdığını kanıtlarsak da bir sonraki aşamaya ilerleyeceğiz.” diye konuştu.

Bundan sonraki aşamada artık projenin deneylerine başlayacaklarını belirten Gür, “TÜBİTAK’a bildirdiğimiz projeyi hazırlarken hazırladığımız bir iş takvimi oluşturmuştuk. Yapacağımız deneyleri şimdi o iş takvimine göre yapmaya başlayacağız. Deneylerden olumlu sonuçlar aldığımızda da daha ileri aşamalara geçmeyi planlıyoruz.” dedi.


DİĞER HABERLER