YAŞAM

Yayın Tarihi: 12.01.2015 Pazartesi 14:28:00

Ölümsüzlüğe 1000 Lira Verir misiniz?

Ölümsüzlüğe 1000 Lira Verir misiniz?

Kanserden tutun da ömrü uzatmaya kadar birçok yararının olduğu söylenen...

Japonca karşılığı "ölümsüzlük" olan Reishi mantarının 1 gramının bin lira olduğunu öne süren Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatıra Taşkın, bu mantarın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri ile birçok bilimsel çalışma yapıldığını hatırlattı. Ancak bu mantarın kullanımında mutlaka doktora danışılması gerektiğini de vurgulayan Taşkın, beslenme alışkanlıklarındaki değişimlerin ve stres faktörlerinin artması nedeniyle hastalıkların artışının insanları doğaya yönlendirdiğini belirtti.

Reishi mantarının yetiştiriciliğine yönelik açıklamalarda bulunan Taşkın: "Bu mantarın yetiştiriciliği için hazırlanması gereken kompost, kültür mantarının yetiştiriciliğinde kullanılan kadar karmaşık ve hazırlaması zor değil. Bu nedenle üreticilerin kendileri de rahatlıkla hazırlayabilir. Meşe ağacı talaşı, buğday kepeği, melas ve kalsiyum sülfat ile bu mantarın kompostu hazırlanabilir. Örnek bir reçete vermek gerekirse; 3 kilo ince talaş, 3 kilo iri talaş, 1 kilo kalsiyum sülfat, 1 kilo buğday kepeği ve 0.5 kilo melas 10 litre su eşliğinde su sızıntısı olmayan kapalı bir sistem içerisinde karıştırılabilir. Karışımın yüzde 70 nem içeriğinde kalabilmesi için 24 saat bekletilmesi gerekir" şeklinde konuştu.

Ölümsüzlük mantarının kurutulmuş mantarların çayının da hazırlanarak tüketilebildiğini aktaran Taşkın, bu çayın sağlıklı kişilerde günde 2 -3 gram, hastalarda hastalığın durumuna göre 6-12 gram kurutulmuş mantarın tartılarak 1 litre suda cam veya porselen kap içerisine kaynatılması şeklinde hazırlanabildiğini açıkladı.

Mantarın hazırlanması ve tüketilmesi esnasında metal kapların kullanılmaması gerektiğine de vurgu yapan  Taşkın, metal kapların mantar içerisindeki önemli maddelerin etkisini önlediğini öne sürdü. İçerdiği çok sayıda ve yüksek dozdaki tıbbi maddelerden ve bunlara bağlı yan etkilerden dolayı bir ilaç gibi kabul edilerek doktor gözetiminde kullanılması gerektiğine tekrar değinen Taşkın, son yıllarda ölümsüzlük mantarının şampuan, vücut losyonu, sabun ve diş macunu gibi farklı ürünlerinin de satıldığını ve ülkemiz firmalarında 1 kilo kurutulmuş Ganoderma mantarının fiyatının 800 TL ile 1000 TL arasında değiştiğini ifade etti.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER